Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.08.2008, sygn. ILPB3/423-293/08-2/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-293/08-2/HS
Czy w rozumieniu przepisów podatkowych (art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) powstają różnice kursowe od przewalutowania pożyczki otrzymanej w walucie obcej na złote polskie w przypadku, gdy pożyczka jest wykorzystywana na zakup nieruchomości nie stanowiącej ani środka trwałego, ani inwestycji w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych?,br>
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2008 r. (data wpływu 16.05.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zajmuje się m.in. nabywaniem nieruchomości (w tym gruntów), na cele inwestycyjne (uzyskania wzrostu wartości), które to nieruchomości w przyszłości mają być zbywane z zyskiem. Spółka nie traktuje nabytych nieruchomości jako własnych środków trwałych, ponieważ nie spełniają one warunków określonych w art. 16a ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nabywane nieruchomości nie mają bowiem charakteru środków trwałych, lecz są inwestycjami w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości i przeznaczone są ostatecznie do obrotu, a więc transakcji handlowych, nie zaś do używania na potrzeby jednostki w okresie dłuższym niż rok na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Skutkiem tego, przedmiotowe nieruchomości nie znajdują się i nie znajdą w ewidencjach środków trwałych, ani nie są i nie będą amortyzowane.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right