Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.10.2008, sygn. IBPB2/415-1295/08/CJS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/415-1295/08/CJS
Czy wnioskodawczyni przysługuje tzw. ulga odsetkowa w przypadku zakupu od dewelopera budynku mieszkalnego w budowie?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 23 lipca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 lipca 2008r. do tut Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu budowlanego przeznaczonego na finansowanie inwestycji mieszkaniowej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni w dniu 19 września 2005r. zawarła z deweloperem umowę o roboty budowlane, w której deweloper zobowiązał się wybudować i oddać nabywcy budynek mieszkalny jednorodzinny, w zabudowie szeregowej, o powierzchni użytkowej 138m (łącznie z garażem). Po zakończeniu wszystkich etapów budowy oraz zapłaceniu wszystkich wymagalnych należności deweloper był zobowiązany wyrazić pisemną zgodę na przeniesienie pozwolenia na budowę na nabywcę. W dniu 30 grudnia 2005r. wnioskodawczyni zawarła umowę kredytową o mieszkaniowy kredyt budowlano-hipoteczny. Z treści umowy wynika, że kredyt przeznaczony będzie na częściowe sfinansowanie robót budowlanych związanych z budową i modernizacją domu jednorodzinnego. Pozostała kwota należności (między innymi zakup gruntu, powierzchnia garażowa) została sfinansowana ze środków własnych. Kredyt ten był uruchamiany w transzach w wysokości uzasadnionej zaawansowaniem robót budowlanych, na rzecz dewelopera tytułem budowy domu jednorodzinnego. Wypłacone kwoty poszczególnych transz kredytu i środków własnych stanowiły wartość należną deweloperowi za wybudowanie i sprzedaż nieruchomości. Z treści umowy wynika ponadto, że nieruchomość stanowi własność dewelopera. W dniu 7 lipca 2006r. wnioskodawczyni podpisała umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego, w której to deweloper sprzedaje użytkowanie wieczyste gruntu wraz z usytuowanym na nim budynkiem stanowiącym przedmiot odrębnej własności. Deweloper w umowie w formie aktu notarialnego oświadcza, że zobowiązuje się wydać kupującej w posiadanie przedmiotową działkę wraz z usytuowanym na niej budynkiem, protokołem zdawczo-odbiorczym. Wnioskodawczyni dodaje, że oświadczyła, iż wyraża zgodę na wejście na teren przedmiotowej działki oraz dysponowanie nią przez dewelopera w celach budowlanych w zakresie koniecznym do wykonania zobowiązań wynikających z Umowy o roboty budowlane zawartej dnia 19 września 2005r. W dniu podpisywania aktu notarialnego jednorodzinny dom mieszkalny wzniesiony w zabudowie szeregowej dwukondygnacyjnej, z wbudowanym garażem, nie podpiwniczonym, kryty blachą był w stanie surowym zamkniętym. Dnia 26 lipca 2007r. nastąpiło końcowe przekazanie budynku protokołem zdawczo-odbiorczym. Dnia 12 września 2007r. zostało przeniesione na wnioskodawczynię pozwolenie na budowę. Dnia 21 kwietnia 2008r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego oświadczył, że nie wnosi zastrzeżeń do zgłoszenia zakończenia budowy. Ponadto wnioskodawczyni oświadczyła, że nie korzystała i nie korzysta z odliczeń wymienionych w art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right