Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2008, sygn. IBPP2/443-822/08/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-822/08/ICz

Czy Wnioskodawca posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wypłacane kontrahentom świadczenia z tytułu tzw. premii pieniężnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2008r. (data wpływu 8 września 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy Wnioskodawca posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wypłacane kontrahentom świadczenia z tytułu tzw. premii pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy Wnioskodawca posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wypłacane kontrahentom świadczenia z tytułu tzw. premii pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe):

Wnioskodawca zajmuje się dystrybucją elementów architektonicznych przeznaczonych do wnętrz i na elewacje budynków. Na mocy zawartych z nabywcami umów handlowych w przypadku dokonania zakupów w dużych ilościach w określonym czasie oraz dokonywania terminowych płatności, po dokonaniu dostawy Wnioskodawca udziela nabywcy tzw. premii pieniężnej, polegającej na wypłacaniu określonych kwot pieniężnych. Premie pieniężne nie są związane z konkretnymi dostawami.Część zawartych umów współpracy przewiduje zobowiązanie nabywcy (dystrybutora) do przeprowadzenia szeregu działań promocyjnych i marketingowych, a premie pieniężne stanowią w tym przypadku formę wynagrodzenia za te usługi.Jednakże w niektórych przypadkach dostawcę i nabywcę łączy umowa, na mocy której nabywcy przysługuje od sprzedawcy premia pieniężna w określonej wysokości tylko za przekroczenie w danym okresie rozrachunkowym określonej wysokości obrotów, ustalonej wg skali.Kontrahenci spółki różnie dokumentują otrzymywane premie. Jedni wystawiają na nie noty księgowe uznając, że czynność ta nie podlega VAT, inni zgodnie z wytycznymi Ministra Finansów traktują premie pieniężne jako wynagrodzenie za usługę opodatkowaną stawką podatku od towarów i usług 22% i wystawiają faktury VAT.Mając na uwadze rozbieżności interpretacyjne związane z opodatkowaniem podatkiem VAT premii pieniężnych, w szczególności stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 maja 2007r. sygn. akt II SA/Wa 4080/06 oraz fakt, że od 1 stycznia 2008r. brzmienie art. 88 ust. 3a ustawy o VAT uległo zmianie, co oznacza, że w obecnym stanie prawnym faktury dokumentujące transakcje niepodlegające opodatkowaniu, nie stanowią podstawy do odliczenia podatku naliczonego, Wnioskodawca ma wątpliwości czy podatnik otrzymujący fakturę dokumentującą udzieloną premię pieniężną ma prawo do odliczenia wykazanego w niej podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00