Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2008, sygn. IBPP2/443-305/08/UH (KAN3223/03/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-305/08/UH (KAN3223/03/08)
Czy czynności dotyczące skupu wierzytelności w celu ich windykacji we własnym imieniu i na własną rzecz lub ich ewentualna dalsza odsprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana K, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2008r. (data wpływu 28 marca 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy czynność zakupu wierzytelności w celu ich windykacji we własnym imieniu i na własną rzecz lub ich ewentualna dalsza odsprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 marca 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy czynność zakupu wierzytelności w celu ich windykacji we własnym imieniu i na własną rzecz lub ich ewentualna dalsza odsprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na zakupie i sprzedaży wierzytelności.Wnioskodawca nabywa wierzytelność innych podmiotów gospodarczych, przez bezwarunkową cesję wierzytelności w celu odsprzedaży lub windykacji we własnym zakresie. Przeniesienie wierzytelności następuje na podstawie umowy sprzedaży z przejęciem pełnych praw do tych wierzytelności i ryzyka wypłacalności dłużników. Wnioskodawca jako cesjonariusz nabywa wierzytelność płacąc zbywcom (cedentom) cenę niższą od wartości wierzytelności, a następnie odzyskuje tę wierzytelność od dłużników. Dokonuje zakupu wierzytelności przeterminowanych (po upływie terminu zapłaty wynikającego z faktury sprzedaży, nakaz zapłaty) od wierzyciela pierwotnego płacąc za wierzytelność kwotę równą wartości zakupywanej wierzytelności pomniejszonej o dyskonto, które stanowi potencjalne wynagrodzenie.Zapłata wierzycielowi następuje środkami własnymi, z zachowaniem odpowiednio odroczonych terminów płatności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right