Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2008, sygn. IBPP1/443-323/08/PK/KAN-1921/08, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-323/08/PK/KAN-1921/08
Czy Spółka do planowanej transakcji sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz integralnie z nim związanego prawa do korzystania z garażu lub miejsca postojowego przyjmuje prawidłową stawkę podatku VAT w wysokości 7%?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2008r. (data wpływu 25 lutego 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania preferencyjną stawką podatku VAT dostawy lokalu mieszkalnego oraz integralnie z nim związanego prawa do korzystania z garażu lub miejsca postojowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lutego 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania preferencyjną stawką podatku VAT dostawy lokalu mieszkalnego oraz integralnie z nim związanego prawa do korzystania z garażu lub miejsca postojowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca planuje dokonanie dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego (budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11).
Spółka, działając w charakterze dewelopera, związana jest przepisami prawa budowlanego i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, które to przepisy nakładają na Spółkę obowiązek budowy budynków mieszkalnych wraz z garażami i miejscami parkingowymi. W konsekwencji, przedmiotem przyszłej sprzedaży będzie własność lokalu mieszkalnego oraz integralnie z tym prawem związane prawo do korzystania z garażu lub miejsca postojowego. Zarówno miejsca garażowe jak i postojowe stanowią wraz z lokalami mieszkaniowymi jedną nieruchomość. Klienci Spółki nie będą mieli możliwości kupna lokalu bez miejsca parkingowego lub garażowego. Wyodrębnione miejsca postojowe nie mogą być bowiem przedmiotem odrębnej umowy sprzedaży, gdyż nie stanowią samodzielnych lokali użytkowych, ze względu na fakt, że nie stanowią wydzielonych trwałymi ścianami izb w obrębie budynku. Miejsca postojowe o których mowa powyżej to wydzielone z części podziemnej budynku mieszkalnego fragmenty powierzchni budynku, stanowiącego w całości, zgodnie z umową sprzedaży, współwłasność wspólnych części budynków i innych urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku współwłaścicieli poszczególnych lokali, na których właścicielowi konkretnego lokalu mieszkalnego przysługuje uprawnienie do zaparkowania samochodu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right