Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2008, sygn. ITPP1/443-755/08/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-755/08/BJ
Czy sprzedaż działki wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2008 r. (data wpływu 1 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 września 2008 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W wyniku spadkobrania w 2001 roku, a następnie w 2004, w drodze działu spadku stał się Pan właścicielem szeregu działek nieruchomości gruntowych, które zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami stanowiły drogi, tereny niezabudowane, grunty rolne, lasy, tereny mieszkaniowe i nieużytki. Jeszcze w kwietniu 2004 r. sprzedał Pan niewielką część odziedziczonych nieruchomości, tj. dwie działki budowlane, cześć drogi oraz udział w drodze. Kolejne dwie działki zbył Pan w roku 2005. Ponieważ odziedziczonych nieruchomości nie wprowadzał do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej (handel materiałami budowlanymi, mieszalnia farb), do ceny sprzedawanych działek nie był doliczany podatek VAT. W 2006 roku uchwalony został nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zmienił klasyfikację będących w posiadaniu podatnika działek, z gruntów rolnych i lasów na tereny przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe oraz usługi. Postanowił Pan podzielić jedną z odziedziczonych działek (1161/36), a następnie ją sprzedać. W tym celu zawarł w roku 2006 umowę przedwstępną. W 2008 r. sprzedał działkę. W przyszłości zamierza Pan dokonać dalszych podziałów i sprzedaży. Od czasu nabycia w drodze dziedziczenia przedmiotowe grunty nie były wykorzystywane w jakikolwiek sposób, w działalności gospodarczej. Oprócz podziału przedmiotowych działek nie dokonywano innych czynności zmierzających do przygotowania gruntu do sprzedaży, w szczególności takich czynności, jak uzbrojenie terenu itp. Działki oferowane są do sprzedaży za pośrednictwem biura nieruchomości. Działki mogą być przedmiotem kilku transakcji, jeżeli nie znajdzie się zainteresowany jednorazowym zakupem wszystkich działek. Nie jest Pan rolnikiem i nie prowadzi jakiejkolwiek produkcji roślinnej lub zwierzęcej, czy też leśnej. Nie posiada urządzeń, czy też maszyn niezbędnych do prowadzenia takiej produkcji. Przedmiotowy grunt wykorzystuje zgodnie z jego przeznaczeniem: celem utrzymania w dobrej kulturze, a nie celem prowadzenia produkcji roślinnej, zwierzęcej lub leśnej. Na gruncie rolnym - łąkach wypasają się dwa kuce-klacze sprezentowane córce na urodziny, które nie są w żaden sposób wykorzystywane do odpłatnej działalności. Wypasanie koników zastępuje dokonywanie regularnych pokostów, co zapobiega degradacji łąk. Ochrona gruntów rolnych przed degradacją i erozją wynika z obowiązków, które narzucił ustawodawca właścicielom gruntów rolnych w przepisach ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. w Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266). W myśl art. 15 ust. 1 ww. ustawy właściciel gruntów stanowiących użytki rolne oraz gruntów zrekultywowanych na cele rolne jest obowiązany do przeciwdziałania degradacji gleb, w tym szczególnie erozji i ruchom masowym ziemi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right