Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.01.2007, sygn. 1409/PP/443/3/07/EC, Urząd Skarbowy w Legionowie, sygn. 1409/PP/443/3/07/EC

Czy opisany przez podatnika sposób korekty wewnątrzwspólnotowych nabyć jest zgodny z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług?

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 05.12.2006r. (data wpływu do Urzędu 18.12.2006r.). Strona zwróciła się z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącego momentu dokonania korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Obecnie przedmiotem działalności Pani jest działalność handlowa oraz pośrednictwo w sprzedaży. W zakresie prowadzenia działalności handlowej Podatniczka nabywa towary od kontrahenta z kraju Unii Europejskiej a w przypadku zwrotu lub reklamacji towaru otrzymuje od dostawcy gutschrift , który jest w stanie przyporządkować konkretnej dostawie. W tej sytuacji Podatniczka dokonuje korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów poprzez korektę deklaracji za miesiąc, w którym została wystawiona przez dostawcę faktura pierwotna. W zakresie pośrednictwa w sprzedaży Podatniczka otrzymuje od kontrahenta z kraju Unii Europejskiej wzory handlowe, które prezentuje w Polsce potencjalnym nabywcom. Nabycie wzorów udokumentowane jest fakturą ( Rechnung lub Invoice) i stanowi dla Podatniczki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Na podstawie w/w faktury Podatniczka wystawia fakturę wewnętrzną w celu samoobliczenia podatku oraz wykazuje transakcję w informacji podsumowującej VAT-UE. Po zakończeniu kampanii reklamowej wzory w zasadzie nadają się do zwrotu ale nie są zwracane z uwagi na fakt, iż nie przedstawiają żadnej wartości handlowej oraz użytkowej. Po uzgodnieniu z dostawcą wzory są kasowane po czym kontrahent wystawia gutschrift , którego nabywca nie jest w stanie przyporządkować do konkretnej dostawy. Dokumenty te są wystawiane w różnych terminach, nie zawierają numerów faktur, których dotyczą, często zawierają symbole innych artykułów niż w dokumentach pierwotnych. Rolą tych dokumentów jest zmniejszenie zobowiązań nabywcy w stosunku do dostawcy przy jednoczesnym uznaniu rozliczenia wzorów a nie ich faktycznego zwrotu. W tej sytuacji Podatniczka dokonuje korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na bieżąco czyli w miesiącu, w którym został wystawiony przez dostawcę gutschrift.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00