Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.11.2006, sygn. 1471/NUR1/443-325/06/AP, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1471/NUR1/443-325/06/AP

W rozliczeniu za jaki miesiąc należy dokonać korekty importu usług?

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności nabywa usługi świadczone przez kontrahentów z innych państw członkowskich lub z państw trzecich. Miejscem świadczenia nabywanych usług jest terytorium Polski, w związku z czym Spółka nalicza podatek należny od importu usług. Zdaniem Spółki ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla importu usług. Obowiązek ten powinien być określony w zależności od rodzaju wykonanej usługi, zgodnie z art. 19 ustawy o VAT. Ponadto Spółka po dokonaniu rozliczenia z tytułu importu usług otrzymuje "credit note" czyli pokwitowanie zwrotu kupionego towaru w tej samej dacie, w której wystawiono fakturę pierwotną. Zdaniem Spółki w związku z faktem, iż import usług związany jest z wykonywaniem czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług i nie powstaje w tym przypadku prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie ma zastosowania § 17 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798), zgodnie z którym przedmiotowa faktura korygująca powinna być ujęta w rozliczeniu za miesiąc, w którym Spółka ją otrzymała.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00