Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 27 lutego 2015 r., sygn. KIO 187/15
Aby stwierdzić zaistnienie przesłanki z art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp koniecznym jest przeprowadzenie analizy i ustalenie czy podanie, nawet niezgodnych z rzeczywistością informacji, było świadomym i celowym działaniem wykonawcy, czy tez wynikało z jego mylnego przekonania co do faktów. Dokonując wykluczenia na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp, zamawiający musi uzyskać pewność, ze złożenie nieprawdziwych informacji było działaniem wykonawcy mającym na celu wprowadzenie zamawiającego w błąd w zamiarze uzyskania zamówienia, a nie wynikiem omyłki. Przyjmuje się, że złożenie nieprawdziwej informacji ze skutkiem w postaci wykluczenia z postępowania to czynność dokonana z winy umyślnej, nie zaś w wyniku błędu czy niedbalstwa. Dla zastosowania sankcji wykluczenia wykonawcy z postępowania z powodu złożenia nieprawdziwych informacji, nie jest wiec wystarczające jedynie "uprawdopodobnienie" przez zamawiającego złożenia nieprawdziwych informacji. Jeżeli ze stanu faktycznego wynika, że wykonawca w dniu składania ofert działał w dobrej wierze, to nie sposób uznać, ze jego celem było wprowadzenie zamawiającego w błąd."
Teza od Redakcji
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Marek Szafraniec
Protokolant: Natalia Dominiak
po rozpoznaniu na rozprawie w dniach 13 i 24 lutego 2015 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 stycznia 2015 r. przez wykonawcę: "W. ISS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" sp. k. w Bielsku Białej (43-300), ul. Leszczyńska 22 w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Skarb Państwa - Jednostkę Wojskową 4228 w Krakowie (30-901), ul. Montelupich 3 przy udziale wykonawcy: S. Pojazdy Specjalne sp. z o.o. w Bielsku-Białej (43-346), ul. Bestawińska 105a zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
orzeka:
1. uwzględnia odwołanie i nakazuje zamawiającemu: Skarbowi Państwa - Jednostce Wojskowej 4228 w Krakowie unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w zakresie części drugiej i trzeciej zamówienia, a następnie, w ramach każdej z tych części, powtórzenie czynności badania i oceny ofert oraz odrzucenie na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.) oferty złożonej przez wykonawcę: S. Pojazdy Specjalne sp. z o.o. w Bielsku-Białej z uwagi na fakt, iż jej treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia,2. kosztami postępowania obciąża wnoszącego sprzeciw wykonawcę: S. Pojazdy Specjalne sp. z o.o. w Bielsku-Białej i: