Wyrok Trybunału (pierwsza izba) z dnia 17 czerwca 2004 r. - Recheio - Cash & Carry SA przeciwko Fazenda Pública/Registo Nacional de Pessoas Colectivas, przy udziale Ministério Público. - Sprawa C-30/02., sygn. C-30/02
Sprawa C-30/02
Recheio - Cash & Carry SA
przeciwko
Fazenda Pública/Registo Nacional de Pessoas Colectivas
(wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Tribunal Tributário de Primeira Instância de Lisboa)
Żądanie zwrotu nienależnego świadczenia - Termin 90 dni na złożenie odwołania - Zasada skuteczności
Streszczenie wyroku
Prawo wspólnotowe - Skutek bezpośredni - Podatki krajowe niezgodne z prawem wspólnotowym - Zwrot - Tryby postępowania - Stosowanie prawa krajowego - Przesłanki - Poszanowanie zasad równoważności i skuteczności - 90-dniowy termin zawity - Dopuszczalność
W braku uregulowań wspólnotowych w przedmiocie zwrotu krajowych podatków pobranych nienależnie do wewnętrznego porządku prawnego każdego Państwa Członkowskiego należy wyznaczenie właściwych sądów oraz uregulowanie trybów odwołań do nich, mających zapewnić ochronę praw jednostek wynikających z prawa wspólnotowego w taki sposób, aby, z jednej strony, zasady te nie były mniej korzystne od zasad dotyczących podobnych środków w prawie krajowym (zasada równoważności), a z drugiej strony, aby nie czyniły one wykonywania praw przyznanych przez wspólnotowy porządek prawny praktycznie niemożliwym lub nadmiernie utrudnionym (zasada skuteczności).
Jeśli chodzi o zasadę skuteczności, to jest zgodne z prawem wspólnotowym ustalenie rozsądnych terminów do wniesienia środków prawnych pod rygorem prekluzji, w interesie bezpieczeństwa prawnego chroniącego jednocześnie podatnika i administrację podatkową. W tym kontekście krajowy termin zawity wynoszący 90 dni, liczony od upływu terminu dobrowolnego uiszczenia podatku wydaje się rozsądny, albowiem jest on wystarczająco długi, aby pozwolić podatnikowi na podjęcie, z pełną znajomością rzeczy, decyzji o wniesieniu skargi o stwierdzenie nieważności i zebranie w tym celu wszystkich koniecznych argumentów faktycznych i prawnych.