Orzeczenie
Uchwała SN z dnia 6 lipca 2021 r., sygn. III CZP 34/20
1. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia sąd może przyznać poszkodowanemu przez produkt niebezpieczny odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę (art. 445 § 1 w związku z art. 4491 § 1 k.c.).
2. Na pokrzywdzonym nie spoczywa ciężar udowodnienia, jaka przyczyna spowodowała niebezpieczny charakter produktu.
Teza urzędowa
Uzasadnienie
Powód S. S. domagał się zasądzenia na jego rzecz od Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji (...) S.A. w W. (dalej - „TU”) kwoty 30.000 zł (z odsetkami) z tytułu zadośćuczynienia za krzywdę, której doznał w następstwie zdarzenia z dnia 6 maja 2017 r., wskazując jako podstawę prawną art. 445 § 1 k.c. oraz przepisy o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.
Wyrokiem z dnia 16 listopada 2018 r. Sąd Rejonowy [...] w P. oddalił powództwo i orzekł o kosztach postępowania.
Ustalił m.in., że w dniu 6 maja 2017 r., powód, świadczący pracę w odlewni, wyjął ze skrzynki szklaną butelkę wody gazowanej „W.” („Woda”), przeznaczoną dla pracowników, i trzymając ją w ręku, przeszedł ok. 10 metrów na stanowisko pracy. W chwili, w której przekręcił nakrętkę o około pół obrotu, butelka eksplodowała (wybuchła). Ze względu na krwawienie z ręki został zaprowadzony do punktu pomocy medycznej, gdzie stracił przytomność i odzyskał ją dopiero w szpitalu, do którego przyjęto go z rozpoznaniem rany ciętej ramienia prawego z przecięciem żyły ramiennej, licznych ran ciętych twarzy oraz niedokrwistości pokrwotocznej. W szpitalu pzeprowadzono rewizję rany, zrekonstruowano przeciętą żyłę ramienną oraz zszyto rany twarzy. W związku z poprawą stanu ogólnego, w dniu 11 maja 2017 r. powód został wypisany, po czym kontynuował leczenie w poradni chirurgicznej aż do dnia 2 sierpnia 2017 r. W czasie leczenia odczuwał dolegliwości bólowe (bezpośrednio po operacji - silne) w obrębie prawej kończyny górnej, twarzy i oka, przez około 3-4 tygodnie korzystał z pomocy domowników (przy zmianie opatrunku kończyny, ubieraniu się, przygotowywaniu posiłku), nie mógł wyprostować do końca prawej kończyny górnej, w związku z czym nie uprawiał sportu, jak poprzednio, i podjął rehabilitację. Obecnie dolegliwości co do zasady ustąpiły, jednak powód nadal nie ma czucia w operowanej ręce w odcinku od nadgarstka do łokcia. Do pracy powrócił po trzech miesiącach od wypadku. W dniu 2 listopada 2017 r. lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w P. stwierdził, że w wyniku wypadku i trwałego oszpecenia powód doznał trwałego, piętnastoprocentowego uszczerbku na zdrowiu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right