Wyrok SN z dnia 1 lipca 2020 r., sygn. I NO 17/20
Swoboda wyboru osób, które zostaną przedstawione Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, nie jest nieograniczona; wybór kandydatów nie może być arbitralny i odrywać się od ustawowych przesłanek czy zgromadzonej w sprawie dokumentacji.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Ewa Stefańska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Antoni Bojańczyk
SSN Paweł Księżak
w sprawie z odwołania J. C. od uchwały nr (...) Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 19 listopada 2019 r. w przedmiocie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w (...), ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 415, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 1 lipca 2020 r.,
uchyla zaskarżoną uchwałę w części odnoszącej się do J. C. i przekazuje sprawę w tym zakresie Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Uchwałą nr 100/2019 z 19 listopada 2019 r., działając na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. 2019, poz. 84 ze zm., dalej: ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła nie przedstawiać Prezydentowi RP wniosku o powołanie J. C. i I. J. do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w (...).
KRS wskazała, że na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w (...), ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 415, zgłosili się: J. C. oraz I. J. - sędziowie Sądu Okręgowego w L..
W uzasadnieniu uchwały zaznaczono, że w celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, wyznaczono zespół oraz zawiadomiono Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.