Wyrok SN z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. I PK 23/19
Skoro celem ustawy o rozwiazywaniu sporów zbiorowych jest zmniejszenie napięć między pracodawcą a pracownikami w zakresie warunków pracy i płacy, to zrozumiałe staje się, że porozumienie zbiorowe, zawarte wprawdzie po zakończeniu procedury mediacyjnej z art. 7-9 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (realizowanej w obliczu strajku), jednak stanowiące kontynuację rozmów nad pierwotnym konfliktem, a jednocześnie modyfikujące porozumienie zawarte na podstawie art. 9 ustawy, powinno zostać zakwalifikowane jako mające oparcie w ustawie w rozumieniu art. 9 § 1 k.p.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Piotr Prusinowski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa I. K. i (...) przeciwko Instytutowi (...) w Ł. o wynagrodzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 lipca 2020 r., skargi kasacyjnej Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. z dnia 6 marca 2018 r., sygn. akt VIII Pa (...),
I. oddala skargę kasacyjną;
II. zasądza od pozwanego na rzecz powódki I. K. 1.000 zł (jeden tysiąc) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 czerwca 2017 r. Sąd Rejonowy w Ł. zasądził od Instytutu "(...)" w Ł. (I (...)) na rzecz (...), I. K., tytułem wynagrodzenia dochodzone należności. Umorzył powództwo w pozostałym zakresie oraz zasądził od pracodawcy na rzecz powodów koszty postępowania.
Sąd pierwszej instancji poczynił ustalenia faktyczne. Stwierdził, że powodowie w spornym okresie byli zatrudnieni u pozwanego na stanowisku asystenta - lekarza. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Oddział Terenowy przy I (...) w Ł. wystąpił w dniu 16 stycznia 2007 r. do I (...) na podstawie art. 1 i art. 7 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych z żądaniami: 1. wprowadzenia minimalnej miesięcznej płacy zasadniczej dla lekarzy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w wysokości: - dla lekarza stażysty - 1,75 x przeciętnie miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej (wg GUS), - dla lekarza po stażu, bez specjalizacji (młodszy asystent, rezydent) - 2,0 x przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, - dla lekarza z I stopniem specjalizacji - 2,5 x przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, - dla lekarza z tytułem specjalisty - 3,0 x przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej; 2. wprowadzenia płatnego urlopu szkoleniowego dla lekarzy w wymiarze 14 dni w ciągu roku. Związek Zawodowy wskazał, iż nie spełnienie żądań będzie oznaczało rozpoczęcie sporu zbiorowego związku z pracodawcą zgodnie z art. 7 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, i w tym celu zorganizowanie akcji protestacyjnej i ostatecznie strajku.