Wyrok SN z dnia 2 października 2020 r., sygn. III CSK 22/18
Statut spółdzielni ma charakter umowy, a zatem do wykładni jego postanowień mają zastosowanie zasady przewidziane w art. 65 K.c., z tym zastrzeżeniem, że statuty osób prawnych podlegają tzw. obiektywnej metodzie wykładni, a więc ustalenie zawartego w nich prawnego znaczenia oświadczenia woli następuje w oparciu o obiektywne znaczenie użytych słów, przy czym konieczne jest wzięcie pod uwagę również zasad współżycia społecznego oraz celu określonego postanowienia statutu ustalonego według kryteriów obiektywnych, dotyczących określonego typu osób prawnych, których działalność reguluje statut.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący)
SSN Jacek Grela
SSN Joanna Misztal-Konecka (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa K. S. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej P. w K. o ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 2 października 2020 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 6 czerwca 2017 r., sygn. akt (...),
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. K. S. w pozwie skierowanym przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej P. w K. domagał się ustalenia nieistnienia uchwały nr (...) Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej P. w K. z 28 kwietnia 2015 r., ewentualnie stwierdzenia jej nieważności.
Wyrokiem z 27 września 2016 r. Sąd Okręgowy w K. ustalił nieistnienie uchwały numer (...) Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej P. w K. z 28 kwietnia 2015 r., którą odwołano K. S. z funkcji Prezesa Zarządu pozwanej Spółdzielni i rozwiązano z nim umowę o pracę na czas nieokreślony na stanowisku Prezesa Zarządu.
2. Wyrokiem z 6 czerwca 2017 r. Sąd Apelacyjny w (...), po rozpoznaniu apelacji pozwanej, oddalił apelację i zasądził od pozwanej na rzecz powoda kwotę 270 zł tytułem kosztów postępowania apelacyjnego.