Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 22 października 2019 r., sygn. I UK 231/18

Podsumowując, przewidziany w art. 68 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej warunek nabycia prawa do renty rodzinnej bez względu na wiek jest spełniony, jeżeli - mimo całkowitej niezdolności do pracy powstałej przed 25-tym rokiem życia - dziecko zmierzało do ukończenia nauki (podejmowało takie starania, mimo przeszkód wynikających z jego stanu zdrowia). Jego całkowita niezdolność do pracy ma powstać w okresie trwającym do ukończenia nauki, który biegnie do czasu ukończenia na przykład nauki w szkole średniej (choćby w technikum zaocznym dla dorosłych), nie dłużej jednak niż do ukończenia 25-tego roku życia, przy czym proces kontynuowania nauczania nie musi być nieprzerwany.

Za kontynuowanie nauki uznaje się bowiem niektóre usprawiedliwione przerwy w faktycznym jej pobieraniu (na przykład związane ze stanem zdrowia). Prawo do renty rodzinnej przysługuje dziecku uczącemu się w szkole także w okresach przerw w nauce, jeżeli nauka jest następnie kontynuowana z intencją jej ukończenia.

Biuletyn SN Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nr 5-6/2020

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Maciej Pacuda

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z odwołania S. L. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w O. o prawo do renty rodzinnej, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 października 2019 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 22 lutego 2018 r., sygn. akt III AUa (…),

uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 1. i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w C., wyrokiem z 11 grudnia 2015 r., oddalił odwołanie S. L. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w O. z 16 czerwca 2015 r., którą organ rentowy odmówił mu prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że S. L. (ubezpieczony) w dniu 17 marca 2015 r. złożył wniosek o przyznanie mu prawa do renty rodzinnej po zmarłym 27 marca 2005 r. ojcu Z. L.. Orzeczeniem komisji lekarskiej z 27 maja 2015 r. uznano, że ubezpieczony jest całkowicie niezdolny do pracy do 31 lipca 2018 r., jednak niezdolność ta powstała dopiero od 1 października 2003 r., czyli już po ukończeniu przez niego 16-tego roku życia i po zakończeniu nauki w szkole, którą kontynuował do 31 sierpnia 1998 r., a więc nie w okresach uprawniających do nabycia prawa do renty rodzinnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00