Artykuł
Przyznawanie świadczeń ze stosunku pracy w razie śmierci pracownika
Z dniem śmierci pracownika ulega zakończeniu jego stosunek pracy, a prawa majątkowe mu należne przechodzą na osoby do tego uprawnione. Pracodawca nie ma obowiązku ustalania z własnej inicjatywy kręgu osób uprawnionych do przejęcia tych praw. Jeżeli nikt nie zgłosi takiego roszczenia, wówczas wszystkie istniejące uprawnienia majątkowe zmarłego ze stosunku pracy wchodzą do masy spadkowej i podlegają ogólnym zasadom dziedziczenia.
Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z FUS. W razie zaś braku takich osób prawa te wchodzą do spadku (art. 631 Kodeksu pracy).
Prawa majątkowe ze stosunku pracy
Zakres praw majątkowych przechodzących po śmierci pracownika na osoby uprawnione do ich przejęcia obejmuje ogół praw majątkowych, czyli praw o charakterze ekonomicznym, które w chwili śmierci pracownika mu przysługiwały albo które powstały w związku z zakończeniem istnienia stosunku pracy. W wyroku z 10 czerwca 2014 r. (III PK 123/13, OSNP 2015/12/158) Sąd Najwyższy stwierdził, że:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right