Postanowienie SN z dnia 9 maja 2019 r., sygn. I UK 207/18
Wcześniejsza emerytura (emerytura w wieku obniżonym) jest w powszechnym systemie świadczeń emerytalnych "instytucją" wyjątkową, określającą szczególne uprawnienia. Zawarcie przez prawodawcę w zamkniętym katalogu wykazu kategorii pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach wyłącza możliwość jego rozszerzania w procesie stosowania prawa. Kategorie prac w szczególnych warunkach należy więc interpretować ściśle, a zatem w pierwszej kolejności akcentować logiczno-językowe znacznie pojęć oraz kontekst branżowy wyrażony w nazewnictwie poszczególnych działów.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera
w sprawie z odwołania E. W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w C. o prawo do emerytury, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 maja 2019 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 1 grudnia 2017 r., sygn. akt III AUa [...],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. przyznaje od Skarbu Państwa (Sądu Apelacyjnego w [...]) na rzecz r.pr. K. P. tytułem zwrotu kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu ubezpieczonemu E. W. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych powiększoną o należną stawkę podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C, decyzją z 24 listopada 2016 r., odmówił ubezpieczonemu E. W. prawa do emerytury w obniżonym wieku, albowiem ubezpieczony nie udowodnił 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.
W odwołaniu E. W. domagał się zmiany zaskarżonej decyzji przez przyznanie mu prawa do emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach, podnosząc, że pracę taką wykonywał w okresie od 20 października 1980 r. do 31 grudnia 1992 r. w Przedsiębiorstwie [...] w R., pracując stale przy pracach bezpośrednio związanych z naprawami i remontami suwnic na wysokości.