Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2019 r., sygn. V CSK 503/18
Czynnością prawną mającą na celu zmianę wierzyciela samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w rozumieniu art. 54 ust. 5 u.dz.l., jest każda czynność prawna, której skutkiem, choćby tylko pośrednim, jest zmiana wierzyciela, co dotyczy także gwarancji. W przypadkach dokonania przez wierzyciela zakładu opieki zdrowotnej takiej czynności prawnej bez wymaganej ustawą zgody, wykluczone jest nabycie wobec zakładu opieki zdrowotnej przez kontrahenta wierzyciela roszczenia, odpowiadającego roszczeniu wierzyciela, na jakiejkolwiek podstawie, a więc nie tylko tytułem przeniesienia na niego wierzytelności lub wstąpienia w prawa zaspokojonego wierzyciela, ale i na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu - jako roszczenia o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Pietrzykowski (przewodniczący)
SSN Roman Trzaskowski (sprawozdawca)
SSN Agnieszka Piotrowska
w sprawie z powództwa R. Sp. z o.o. w W. przeciwko [...] Szpitalowi [...] we W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 26 kwietnia 2019 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 29 czerwca 2017 r., sygn. akt IV Ca [...],
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.