Postanowienie SN z dnia 26 marca 2019 r., sygn. IV CSK 9/18
Możliwość usunięcia niezgodności stanu ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym w drodze powództwa przewidzianego w art. 10 u.k.w.h. nie wyłącza obowiązku sądu zapobiegania dokonywaniu wpisów niezgodnych z rzeczywistym stanem prawnym, zwłaszcza gdy sąd ma wiedzę co do przeszkód wykluczających wnioskowany wpis.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący)
SSN Grzegorz Misiurek (sprawozdawca)
SSN Anna Owczarek
w sprawie z wniosku J. B., K. B. i A. B. przy uczestnictwie Skarbu Państwa - Centralnego Zarządu Służby Więziennej w W., Starosty Powiatu W. i Ministra Sprawiedliwości o odłączenie z księgi wieczystej nieruchomości i wpis do księgi wieczystej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 26 marca 2019 r., skargi kasacyjnej uczestnika postępowania od postanowienia Sądu Okręgowego w O. z dnia 31 maja 2017 r., sygn. akt I Ca (...),
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w O. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w W., po rozpoznaniu skarg uczestnika postępowania Skarbu Państwa - reprezentowanego przez Centralny Zarząd Służby Więziennej W., Starostę Powiatu W., Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w P. i Ministra Sprawiedliwości, postanowieniem z dnia 10 marca 2017 r. utrzymał w mocy orzeczenie referendarza sądowego z dnia 21 grudnia 2016 r. o odłączeniu z księgi wieczystej nr (...) działek oznaczonych numerami ewidencyjnymi: 93, 235/2, 54,94/1, założeniu dla nieruchomości obejmującej te działki księgi wieczystej nr (...) i wpisaniu w niej jako współwłaścicieli wnioskodawców: J. B. w udziale % części oraz A. B. i K. B. w udziałach po % części.