Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 27 września 2018 r., sygn. III BP 3/17

Możliwość dochodzenia przez pracodawcę kary umownej z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania przez pracownika zobowiązania powstrzymania się od konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie jest uzależniona od wystąpienia szkody związanej z nienależytym wykonaniem zobowiązania (art. 484 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Pracownik może żądać zmniejszenia (miarkowania) kary umownej, jeżeli wykaż, że zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane lub kara jest rażąco wygórowana. Ponadto jako kryterium rażącego wygórowania kary umownej powinna być uwzględniana relacja między wysokością przedmiotowych kar umownych a wynagrodzeniem za pracę uzyskiwanym przez pracownika zobowiązanego do przestrzegania umowy o zakazie konkurencji.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Dawid Miąsik

SSN Piotr Prusinowski

w sprawie z powództwa Przedsiębiorstwa Produkcyjno Handlowo Usługowego S. Sp. z o.o. w W. przeciwko J. M. o odszkodowanie z tytułu naruszenia zakazu konkurencji, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 września 2018 r., skargi pozwanego o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R. z dnia 18 maja 2017 r., sygn. akt IV Pa (...),

1) oddala skargę;

2) zasądza od pozwanego na rzecz strony powodowej kwotę 450 (czterysta pięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania skargowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 lutego 2016 r. Sąd Rejonowy w R. zasądził od pozwanego J. M. na rzecz strony powodowej Przedsiębiorstwa Produkcyjno Handlowo Usługowego "S." Sp. z o.o. w W. kwotę 9.000 zł tytułem kary umownej wynikającej z umowy o zakazie konkurencji, wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 4 marca 2016 r. do dnia zapłaty.

W wyniku przeprowadzonego postępowania dowodowego Sąd pierwszej instancji ustalił, że pozwany J. M. zatrudniony został w powodowej spółce 25 marca 2011 r., na podstawie umowy o pracę na okres próbny do 31 maja 2011 r. na stanowisku magazyniera. Następnie, od dnia 1 czerwca 2011 r. zatrudniony był na stanowisku przedstawiciela handlowego, w oparciu o umowę na czas określony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00