Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 22 marca 2018 r., sygn. II UK 5/17

"Suma" stwierdzonych u ubezpieczonego schorzeń, ich natężenie i wzajemne oddziaływanie, powoduje skutek (bądź nie powoduje takiego skutku) w postaci niezdolności do pracy. Do kompleksowej oceny stanu zdrowia osoby cierpiącej na wiele schorzeń niezbędne jest zasięgnięcie łącznej opinii lekarzy właściwych dla tych schorzeń specjalności (art. 285 § 2 k.p.c.) albo zasięgnięcie opinii innego (kolejnego) biegłego (lub innych biegłych - art. 286 k.p.c.) - na przykład specjalisty z zakresu medycyny pracy - który po przeanalizowaniu dotychczas wydanych opinii biegłych, i opierając się na ich wnioskach, wydałby całościową ocenę stanu zdrowia strony i jej zdolności do pracy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Korzeniowski

SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec

w sprawie z wniosku H. S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w W. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 22 marca 2018 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 5 sierpnia 2016 r., sygn. akt III AUa (...),

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 sierpnia 2016 r., III AUa 1031/15, Sąd Apelacyjny w (...) -w sprawie z wniosku H. S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych II Oddziałowi w W. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, oddalił apelację wnioskodawcy od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 5 lutego 2015 r., którym oddalono jego odwołanie od decyzji organu rentowego z dnia 11 czerwca 2014 r., odmawiającej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

W sprawie ustalono, że wnioskodawca, na podstawie decyzji organu rentowego z dnia 3 czerwca 2009 r., uprawniony był do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy okresowo do dnia 30 kwietnia 2011 r. Następnie decyzją z dnia 10 maja 2011 r. organ rentowy przedłużył ubezpieczonemu prawo do renty do dnia 30 kwietnia 2014 r. W dniu 17 marca 2014 r. wnioskodawca złożył wniosek o ponowne ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik ZUS w orzeczeniu z dnia 5 maja 2014 r. stwierdził, że wnioskodawca nie jest niezdolny do pracy. Wobec sprzeciwu wnioskodawcy sprawa została skierowana do Komisji Lekarskiej ZUS, która po ponownym zbadaniu wnioskodawcy, wydała w dniu 9 czerwca 2014 r. orzeczenie, stwierdzające że nie jest on niezdolny do pracy. Wobec powyższego, zaskarżoną decyzją organ rentowy odmówił wnioskodawcy prawa do świadczeń od dnia 1 maja 2014 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00