Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 7 czerwca 2018 r., sygn. II UK 293/17

Prowadzenie zajęć językowych metodą projektu kwalifikuje się jako wykonywanie umowy-zlecenia, nawet jeżeli ich końcowym efektem ma być inscenizacja teatralna.

Gazeta Prawna nr 112/2018

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło

SSN Piotr Prusinowski (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku A. H. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w P. z udziałem zainteresowanych Ł. S., P. W. o podleganie ubezpieczeniu społecznemu, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 7 czerwca 2018 r., skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w P. z dnia 16 lutego 2017 r., sygn. akt III AUa ."/16,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w P. wyrokiem z dnia 16 lutego 2017 r. oddalił apelację A. H. wniesioną od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Okręgowego w P. z dnia 4 listopada 2015 r.

W sprawie tej Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział I w P. wydał w dniu 4 września 2014 r. decyzję, w której stwierdził, że Ł. S., jako osoba wykonująca pracę w charakterze zleceniobiorcy u płatnika składek A. H., prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą Szkoła Języków Obcych A. H., podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu w okresie od 29 września 2012 r. do 30 września 2012 r., od 27 marca 2013 r. do 28 czerwca 2013 r., od 28 września 2013 r. do 28 lutego 2014 r. Równocześnie organ rentowy określił w decyzji podstawy wymiaru składek ubezpieczenia oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

Identycznej treści decyzję, w tym samym dniu, organ rentowy wydał względem P.W., przy czym dotyczyła ona okresów od 17 października 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. oraz od 2 stycznia 2013 r. do 28 lutego 2014 r.

Wyrokiem z dnia 4 listopada 2015 r. Sąd Okręgowy w P. oddalił odwołania od obu decyzji. Sąd ten ustalił, że A.H. prowadzi działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Języków Obcych A.H.. W ramach prowadzonego przedsiębiorstwa wnioskodawczyni zajmuje się m.in. świadczeniem usług edukacyjnych w postaci nauczania języka angielskiego. Płatnik nie zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę. Podstawą przychodów działalności gospodarczej były umowy zlecenia oraz umowy o świadczenie usług, zawierane z podmiotami prowadzącymi przedszkola. Na ich podstawie odwołująca zobowiązywała się do świadczenia usług za wynagrodzeniem, polegających na prowadzeniu zajęć w zakresie nauczania języka angielskiego dzieci uczęszczających do tych przedszkoli, które były stronami umów. Na podstawie zawartych umów odwołująca zobowiązywała się do prowadzenia zajęć dodatkowych w zakresie nauczania języka angielskiego dzieci. Podstawowymi warunkami prowadzenia zajęć było to, że zajęcia miały być prowadzone na zasadzie nieobowiązkowej i odpłatnej, odbywały się dwa razy w tygodniu, w ramach ustalonego harmonogramu zajęć w grupach dzieci liczących optymalnie od 13 do 15, a pod koniec roku szkolnego odbywały się zajęcia dydaktyczne otwarte dla rodziców, prezentujące zrealizowany materiał, metody pracy i ich efektywność, oraz inscenizacja prezentująca wyniki całorocznej pracy. W ramach zaplanowanej inscenizacji dzieci przedstawiały bajkę w języku angielskim. Wynagrodzenie było pobierane przez pracownika przedszkola od rodziców dzieci, które uczestniczyły w zajęciach. Zebrane wynagrodzenie przekazywano na rzecz odwołującej z góry za miesiąc zajęć. Nie było pobierane oddzielne wynagrodzenie za przeprowadzenie inscenizacji, wieńczącej ukończenie zajęć.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00