Postanowienie SN z dnia 16 listopada 2018 r., sygn. I CSK 646/17
Sąd nie może odmówić wpisu do księgi wieczystej zmian własności, będących pokłosiem przebudowy i podziału strychu, który wcześniej był częścią wspólną budynku.
Gazeta Prawna nr 240/2018
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)
SSN Paweł Grzegorczyk (sprawozdawca)
SSN Monika Koba
w sprawie z wniosku Wspólnoty Mieszkaniowej N. przy ul. L. w W., Y. R. i M. R. przy uczestnictwie I. S., T. S., K. T., H. T., E. S., W. W., J. O., B. K., T. P., A. D., E. J., J. O. i K. O. o wpis, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 16 listopada 2018 r., skargi kasacyjnej wnioskodawców Y. R. i M. R. od postanowienia Sądu Okręgowego w W. z dnia 26 kwietnia 2017 r., sygn. akt V Ca (...),
uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Sądu Rejonowego w W. z dnia 29 września 2016 r., Dz. Kw. (...) i przekazuje sprawę temu Sądowi do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Wnioskami zawartymi w notarialnej umowie z dnia 11 kwietnia 2016 r., określonej jako "umowa zmiany umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu", wnioskodawcy Y. R., M. R. i Wspólnota Mieszkaniowa N. przy ul. L. w W. domagali się wpisu zmiany oznaczenia lokalu w księdze wieczystej, wpisu prawa własności, zmiany w działach l-Sp ksiąg wieczystych i wykreślenia z księgi wieczystej roszczenia wpisanego na rzecz Y. i M. R. Jako podstawę wpisu wskazano umowę zmiany umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, zaświadczenie o samodzielności lokalu wraz z inwentaryzacją obejmującą rzuty kondygnacji, wypis z rejestru budynków, wypis z kartoteki lokali oraz wykaz zmian udziałów w nieruchomości wspólnej.
Postanowieniem z dnia 29 września 2016 r. Sąd Rejonowy w W., rozpoznając skargę wnioskodawców Y. i M. R. na postanowienie referendarza sądowego z dnia 25 kwietnia 2016 r. oddalające wniosek, podzielił argumentację referendarza i wniosek oddalił.
Sąd wskazał, że z umowy o zmianie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu z dnia 11 kwietnia 2016 r. wynikało, iż strony dokonały zmiany umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego numer 10 zawartej w dniu 18 sierpnia 1997 r. przez przyłączenie do lokalu części nieruchomości wspólnej i sprzedaż części dotychczasowej nieruchomości wspólnej. W ocenie Sądu, po dokonaniu przyłączenia części nieruchomości wspólnej, doszło tym samym do powstania nowego samodzielnego lokalu mieszkalnego. Rozstrzygając, czy w takim przypadku do dokonania żądanych wpisów wystarczająca jest zmiana umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, czy też konsekwencją przebudowy jest konieczność wyodrębnienia na nowo własności powiększonego lokalu, Sąd Rejonowy opowiedział się za drugim stanowiskiem. Stwierdził, powołując się na stanowisko Sądu Najwyższego, że przebudowa samodzielnego lokalu mieszkalnego przez przyłączenie do niego części wspólnej nieruchomości prowadzi do powstania nowej nieruchomości lokalowej i w takim wypadku konieczne jest wyodrębnienie na nowo własności powiększonego lokalu. Umowa taka, spełniająca wymagania wynikające z ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (jedn. tekst: Dz. U. z 2018 r., poz. 716, dalej - "u.w.l."), nie została przedłożona, toteż żądane wnioski nie mogły zostać uwzględnione.