Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 31 sierpnia 2018 r., sygn. I CSK 548/17

Firma, która wchodzi na budowę, musi się upewnić, czy podmiot reprezentujący inwestora jest odpowiednio umocowany i może wyrażać zgodę na zatrudnienie podwykonawcy.

Gazeta Prawna nr 176/2018

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogumiła Ustjanicz (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Paweł Grzegorczyk

SSN Agnieszka Piotrowska

w sprawie z powództwa R. L. przeciwko A. B. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 31 sierpnia 2018 r., skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 19 stycznia 2017 r., sygn. akt I ACa (...),

uchyla zaskarżony wyrok w części uwzględniającej apelację powoda skierowaną w stosunku do pozwanej A. B. i rozstrzygającej o kosztach postępowania apelacyjnego (punkty I tiret pierwsze, III i V) i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód R. L. domagał się zasądzenia od pozwanych M. W., A. B. i O. B. kwoty 397 440,97 zł z umownymi odsetkami w wysokości czterokrotności stopy lombardowej NBP od dnia wniesienia pozwu.

Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z dnia 26 marca 2015 r. zasądził od pozwanego M. W. na rzecz R. L. kwotę 397 440,97 zł z żądanymi odsetkami od dnia 28 sierpnia 2012 r., oddalił powództwo w stosunku do pozostałych pozwanych. Podał, że w dniu 6 czerwca 2008 r. O. B., działając z przekroczeniem (czyli bez umocowania) pełnomocnictwa udzielonego mu przez A. B., zawarł z pozwanym M. W. umowę nazwaną "Porozumienie", którą zlecił mu wykonanie inwestycji na nieruchomości stanowiącej własność A. B., polegającej na wspólnej, komercyjnej budowie budynku mieszkalnego. Z umowy wynikało, że A. B. udostępni tę nieruchomość M. W. celem wykonania na jego koszt robót do stanu tzw. deweloperskiego w terminie 3,5 miesiąca od dnia podpisania porozumienia. Osoby, które podpisały "porozumienie" zgodnie oświadczyły, że podział zysku nastąpi po połowie dla każdej z nich, po uprzednim rozliczeniu poniesionych już nakładów. Rozliczenie z O. B. miało nastąpić po sprzedaży nieruchomości, a osiągnięty zysk, po uwzględnieniu poczynionych nakładów, miał być podzielony pomiędzy O. B. i wykonawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00