Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 20 lipca 2017 r., sygn. I BP 8/16
Postanowienia art. 6 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych mają charakter semiimperatywny, a pogwałcenie przewidzianych w nim terminów i dokonanie w wcześniejszego wypowiedzenia narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
SSN Jolanta Franczak (sprawozdawca)
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
w sprawie z powództwa J.B. przeciwko Syndykowi masy upadłości Drukarni [...] Spółki Akcyjnej w upadłości likwidacyjnej w [...] o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 20 lipca 2017 r., skargi powódki o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w [...] z dnia 15 maja 2014 r.,
oddala skargę.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w [...] wyrokiem z dnia 14 sierpnia 2013 r. oddalił powództwo J. B. przeciwko Syndykowi masy upadłości Drukarni [...] S.A. w upadłości likwidacyjnej w [...] o odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę i nie obciążył powódki kosztami zastępstwa procesowego.
Sąd Rejonowy ustalił, że powódka była zatrudniona w Drukarni [...] S.A. w [...] na stanowisku introligatora od dnia 1 września 1973 r. W dniu 7 sierpnia 2012 r. Sąd Rejonowy w [...] ogłosił upadłość likwidacyjną Drukarni [...] S.A. w [...]. Pismem z dnia 17 sierpnia 2012 r., doręczonym w dniu 28 sierpnia 2012 r., Syndyk masy upadłości wypowiedział powódce umowę o pracę z zachowaniem skróconego okresu wypowiedzenia, wskazując jako przyczynę ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika. W dacie ogłoszenia upadłości w Drukarni [...] S.A. w [...] było zatrudnionych 68 pracowników. W sierpniu wypowiedzenie umowy o pracę otrzymało 61 pracowników, a we wrześniu 5 pracowników.
Przy takich ustaleniach faktycznych Sąd Rejonowy uznał, że powództwo jest nieuzasadnione. Poza sporem pozostawało, że przyczyną wypowiedzenia powódce umowy o pracę była upadłość likwidacyjna, a postępowanie upadłościowe stosownie do przepisów ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (jednolity tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 233 ze zm.), w przypadku ogłoszenia upadłości likwidacyjnej ma za zadanie możliwie szybkie zakończenie działalności prowadzonej przez dłużnika. Decyzje syndyka podlegają kontroli przez sędziego komisarza oraz radę wierzycieli, a prowadzenie przedsiębiorstwa dłużnika przez syndyka nie powinno trwać dłużej niż 3 miesiące od dnia ogłoszenia upadłości. Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 1474, dalej jako ustawa o zwolnieniach grupowych lub ustawa), która ma zastosowanie do zwolnień grupowych, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, w art. 7 stanowi, że przy rozwiązywaniu z pracownikami stosunków pracy w ramach grupowego zwolnienia z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy stosuje się przepisy art. 41 § 1, art. 177 § 4 i 5, art. 186 i art. 196 pkt 2 Kodeksu pracy, a także odrębne przepisy regulujące rozwiązywanie z pracownikami stosunków pracy z takiego powodu. Przepis ten wyłącza zatem stosowanie trybu postępowania, o którym mowa w art. 2-4 i art. 6 ustawy o zwolnieniach grupowych w razie wystąpienia przesłanek do przeprowadzenia zwolnień grupowych. Sąd
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right