Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 29 czerwca 2017 r., sygn. III UK 166/16

Prace ubezpieczonego polegające na wykonywaniu usług polowych na rzecz rolników nie są czynnościami transportowe (przewóz materiałów i surowców) i w związku z tym nie spełniają wymogów prac wykonywanych w szczególnych warunkach, wymienionych w Dziale VIII, poz. 3 Wykazu A, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Andrzej Wróbel

SSA Ewa Stefańska

w sprawie z odwołania S. B. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R. o emeryturę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 29 czerwca 2017 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 13 kwietnia 2016 r., sygn. akt III AUa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w (...) wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2016 r. oddalił apelację organu rentowego, wniesioną od wyroku Sądu Okręgowego w R. z dnia 20 października 2015 r., którym Sąd ten zmienił zaskarżoną decyzję Zakładu

Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R. z dnia 4 sierpnia 2015 r. i przyznał wnioskodawcy S. B. prawo do emerytury od dnia 10 lipca 2015 r. oraz ustalił brak odpowiedzialności organu rentowego za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało poprzedzone ustaleniami Sądu Okręgowego, z których wynikało, że S. B., urodzony 29 marca 1950 r., w dniu 10 lipca 2015 r. złożył wniosek o emeryturę. Na dzień 1 stycznia 1999 r. posiadał łączny okres składkowy, nieskładkowy i uzupełniający w wymiarze 25 lat. Organ rentowy do stażu pracy w szczególnych warunkach nie zaliczył wnioskodawcy okresu zatrudnienia w Spółdzielni Kółek Rolniczych w B. od 2 grudnia 1974 r. do 19 kwietnia 1991 r. Z wystawionego przez zakład pracy świadectwa pracy wynikało, że wnioskodawca był zatrudniony w Spółdzielni Kółek Rolniczych w B. od 2 grudnia 1974 r. do 18 grudnia 1994 r. i w tym okresie od 2 grudnia 1974 r. do 19 kwietnia 1991 r. stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywał pracę w szczególnych warunkach na stanowisku traktorzysty. Na podstawie zeznań przesłuchanych w sprawie świadków ustalono, że każdy z traktorzystów zatrudniony w Spółdzielni miał przydzielony do obsługi swój traktor. W przypadku awarii traktora pracownicy kierowani byli do innych, drobnych prac w warsztacie, co trwało 2-3 dni lub też otrzymywali traktor zastępczy osoby, która była na zwolnieniu lekarskim, bądź korzystała z innych dni wolnych. Obowiązki traktorzystów sprowadzały się do wykonywania wszelkiego rodzaju prac polowych, w szczególności przy rozsiewie wapna, opryskach, ale także przy wykopkach czy innych niezbędnych usługach. Znaczną część prac traktorzystów stanowiły prace transportowe związane z transportem wapna oraz masy bitumicznej, wywożeniem gnojownicy, fekaliów, które najpierw były wypompowywane. Większość usług świadczona była na rzecz rolników, ale też i na rzecz innych podmiotów, które zwracały się do Spółdzielni o świadczenie usług transportowych. Zimą pracownicy wykonywali także czynności związane z piaskowaniem dróg oraz okresowo i sporadycznie kierowani byli do innych prac warsztatowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00