Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 16 marca 2017 r., sygn. I PK 110/16
Strony umowy o pracę nie mogą, bez naruszenia, określonej w art. 18 § 1 i 2 k.p., zasady uprzywilejowania pracownika, zawierać porozumienia, na mocy którego pracownik zostanie pozbawiony - przysługującej mu na podstawie postanowień zakładowego układu zbiorowego pracy - odprawy emerytalnej, przewyższającej wysokość odprawy, uregulowanej w art. 921 k.p.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Myszka (przewodniczący)
SSN Romualda Spyt
SSA Marek Procek (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa J. C. przeciwko B. Polska Spółce Akcyjnej w A. o odprawę emerytalną, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 16 marca 2017 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 30 grudnia 2015 r., sygn. akt III Pa .../15,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w S., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód J. C. domagał się od pozwanej B. Polska S.A. w A. zapłaty kwoty 47.561 zł tytułem różnicy między należną mu, z mocy postanowień Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, odprawą emerytalną w wysokości 6,66 miesięcznych wynagrodzeń, a kwotą wypłaconą przez stronę pozwaną, na podstawie art. 921 k.p., w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Sąd Rejonowy w S., wyrokiem z dnia 2 listopada 2015 r., oddalił powództwo oraz orzekł o kosztach procesu.
Sąd Rejonowy ustalił, iż powód świadczył pracę u strony pozwanej w okresie od dnia 23 listopada 1993 r. do dnia 26 września 2014 r., ostatnio na stanowisku specjalisty w składzie celnym.
Reguły wynagradzania pracowników pozwanej, z wyłączeniem członków zarządu oraz pracowników szczebla kierowniczego o 34 kategorii zaszeregowania i wyższej, ukształtowane są w treści Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy B. Polska S.A. w z dnia 24 lipca 2001 r. Na podstawie zapisów układowych, pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty inwalidzkiej lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługiwała odprawa pieniężna w wymiarze wyższym niż ten, o którym mowa w art. 92 k.p., za łączny czas pracy w Spółce i jej poprzednikach wynoszący minimum 5 lat. Podstawę wymiaru odprawy stanowiło miesięczne wynagrodzenie zasadnicze pracownika w dniu rozwiązania stosunku pracy, z uwzględnieniem mnożnika w zależności od zakwalifikowanych pełnych lat zatrudnienia. Na podstawie § 20 Układu, mnożnik ten dla 20 lat zatrudnienia wynosił 6,66 miesięcznego wynagrodzenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right