Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 października 2017 r., sygn. I CSK 36/17

1. Jeśli właściciel nieruchomości - nieświadom zmiany sposobu korzystania z nieruchomości przez użytkownika wieczystego - dokona wypowiedzenia aktualizującego opłatę z uwagi na zmianę wartości nieruchomości, a użytkownik wieczysty po odebraniu tego oświadczenia i w związku z ewentualnym sporem o jego skuteczność nie powoła się i nie wykaże, że korzysta z nieruchomości na cel uzasadniający naliczenie opłaty od innej stawki procentowej niż przyjęta w umowie, to ukształtowana w następstwie oświadczenia właściciela opłata roczna nie może być zmieniona po latach, wstecznie, w związku z tym, że użytkownik wieczysty uzna, iż jego sposób korzystania z nieruchomości uzasadniał naliczenie opłaty rocznej według niższej stawki za okres poprzedzający zgłoszenie przez niego żądania, o jakim mowa w art. 81 u.g.n.

2. Orzeczenie samorządowego kolegium odwoławczego, o jakim mowa w art. 79 ust. 4 i 5 u.g.n., nie jest decyzją administracyjną, a postępowanie, w którym ono zapada, toczy się przy zastosowaniu tylko niektórych przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Przejście na drogę postępowania cywilnego nie następuje w związku ze zgłoszeniem środka uruchamiającego sądową kontrolę orzeczenia administracyjnego, lecz za pomocą uniwersalnego środka procesowego wszczynającego proces cywilny, to jest pozwu, gdyż wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego, który inicjował postępowanie przed tym organem zastępuje pozew.

3. Ani samorządowe kolegium odwoławcze, ani sąd powszechny nie ma kompetencji, by kształtować wysokość opłat rocznych z mocą wsteczną, gdy okaże się, że strona, która mogła podjąć działania poprawiające jej sytuację względem kontrahenta, z przyczyn tylko sobie znanych zaniechała takich czynności.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marta Romańska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Paweł Grzegorczyk

SSN Bogumiła Ustjanicz

w sprawie z powództwa "C." spółki z o.o. w [...] przeciwko Miastu [...] o ustalenie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 13 października 2017 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 21 września 2016 r.,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00