Wyrok SN z dnia 10 sierpnia 2017 r., sygn. I CSK 10/17
Klauzula wyłączająca kary umowne w umowie deweloperskiej jest niedozwolona prawnie.
Gazeta Prawna nr 156/2017
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)
SSN Wojciech Katner
SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa W. K. i S. K. przeciwko M. sp. z o.o. w [...] o uznanie postanowienia wzorca umowy za niedozwolone, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 10 sierpnia 2017 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 21 grudnia 2015 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 sierpnia 2014 r. Sąd Okręgowy w [...] uwzględnił powództwo W. K. i S. K. i uznał za niedozwolone postanowienie wzorca umowy o treści: "Strony postanawiają nie nakładać wzajemnie kar umownych dla stron udokumentowanej tym aktem umowy deweloperskiej" i zakazał pozwanej M. sp. z o.o. w B. wykorzystywania go w obrocie z konsumentami.
Sąd Apelacyjny w [...] wyrokiem z dnia 21 grudnia 2015 r. oddalił apelację pozwanej od tego wyroku.
Spór między stronami skupiał się na tym, czy zaskarżone postanowienie miało charakter niedozwolony w rozumieniu art. 3851 § 1 k.c.
Sąd Okręgowy ustalił, że pozwana we wzorcu umowy "AKT NOTARIALNY Umowa zobowiązująca do wybudowania budynku i przeniesienia odrębnej własności lokalu (Umowa Deweloperska)", każdorazowo umieszczała postanowienie o kwestionowanej przez powodów treści: "Strony postanawiają nie nakładać wzajemnie kar umownych dla stron udokumentowanej tym aktem umowy deweloperskiej" (§ 17) i występowała z ofertą zawarcia umowy z jego wykorzystaniem. W ocenie Sądu warunki umowy, które proponowała pozwana kształtowały prawa i obowiązki jej klientów w sposób mniej korzystny, niż wynika to z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, do czego doszło w wyniku wykorzystania przez nią swojej uprzywilejowanej pozycji kontraktowej przy jednostronnym ustalaniu wzorca umowy.