Wyrok SN z dnia 28 lutego 2017 r., sygn. I CSK 127/16
Przyczyną prawną (causa) wniesienia wkładów celem pokrycia objętych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym jest uchwała wspólników o zmianie umowy spółki, stanowiąca zdarzenie prawne rodzące zobowiązanie do przeniesienia wkładów. W wypadku braku jej wpisu do rejestru na skutek upływu ustawowego terminu o charakterze zawitym, nie dochodzi do następczego upadku kauzy, skutkującej powstaniem roszczenia obligacyjnego o zwrot nienależnego świadczenia. Terminy zawite dochodzenia prawa w drodze sądowej charakteryzują się znacznym rygoryzmem prawnym. Ich istotą jest prekluzja, czyli wygaśnięcie ze skutkiem wstecznym. Na skutek przeniesienia prawa własności tytułem aportu spółka stała się wprawdzie współwłaścicielką nieruchomości, gdyż czynność ta miała charakter rozporządzający i nastąpiła w wykonaniu zobowiązania polegającego na uchwale wspólników o podwyższeniu kapitału zakładowego, ale wobec wygaśnięcia tego zobowiązania, czynności objęcia udziałów i rozporządzenia na rzecz spółki prawem rzeczowym tytułem aportu, podjęte przed upływem terminu stały się bezskuteczne ex tunc.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Tyczka-Rote (przewodniczący)
SSN Barbara Myszka
SSN Anna Owczarek (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa M.W. przeciwko L. spółce z o.o. w W. o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 28 lutego 2017 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 15 października 2015 r., sygn. akt IV Ca .../15,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Powódka M.W. pozwem skierowanym przeciwko M. spółce z o.o. z siedzibą w W. oraz L. spółce z o.o. z siedzibą w W. wniosła o uzgodnienie z rzeczywistym stanem prawnym treści ksiąg wieczystych KW nr [...] i [...], prowadzonych przez Sąd Rejonowy w W., poprzez nakazanie wpisania w dziale II M.W. - w miejsce zbywcy M. spółki z o.o. ewentualnie nabywcy L. spółki z o.o.