Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 7 grudnia 2016 r., sygn. II PK 258/15

Z art. 97 § 3 k.p. nie można jednak wyprowadzać normy zakazującej badania słuszności roszczeń pracowników, a tym bardziej zakazujących badania ich roszczeń pod kątem nadużycia prawa, wbrew temu czego chciałby pełnomocnik powoda, funkcja represyjna i prewencyjna wspomnianego przepisu nie polega na uznawaniu z góry wszystkich roszczeń jakich pracownicy mogą dochodzić na podstawie innych przepisów prawa powszechnie obowiązującego, jak i wewnątrzzakładowego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Gudowska (przewodniczący)

SSN Maciej Pacuda

SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa S. M. przeciwko Uzdrowisku W. sp. z o.o. w W. o odprawę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 7 grudnia 2016 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 30 marca 2015 r., sygn. akt IV Pa ... /15,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód S. M. domagał się zasądzenia na jego rzecz od pozwanego pracodawcy Uzdrowisku W. sp. z o.o. w W. kwoty 13.795,92 zł wraz z ustawowymi

odsetkami tytułem jednorazowej odprawy wynikającej z naruszenia przez pozwaną gwarancji zatrudnienia ustanowionej w umowie z dnia 13 września 2010 r.

Powód był zatrudniony u pozwanej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku specjalisty do spraw zaopatrzenia i administracji w pełnym wymiarze czasu pracy.

W dniu 13 maja 2013 r. pozwana rozwiązała z powodem stosunek pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych polegających na:

1. Samowolnym opuszczeniu przez powoda w okresie od dnia 3 kwietnia 2013 r. do dnia 16 kwietnia 2013 r. stanowiska pracy i korzystaniu z zabiegów balneologicznych w Zakładzie Przyrodoleczniczym; pozwana precyzowała przy tym, że powód samowolnie opuścił stanowisko pracy bez powiadomienia bezpośredniego przełożonego, jak również samowolnie podjął decyzję o korzystaniu z zabiegów w godzinach pracy bez uzyskania zgody zarządu;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00