Wyrok SN z dnia 19 stycznia 2016 r., sygn. I UK 269/15
Skoro incydentalne (sporadyczne), uboczne i krótkotrwałe - w stosunku do czynności podstawowych kwalifikowanych jako praca w szczególnych warunkach - wykonywanie czynności w warunkach nienarażających na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, nie stanowi podstawy do wyłączenia ich wykonywania z okresów szczególnego zatrudnienia dla celów emerytalnych, to - a contrario - sporadyczne i krótkotrwałe wykonywanie czynności w narażeniu na czynniki ryzyka, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych, nie stanowi wykonywania pracy w szczególnych warunkach w pełnym wymiarze czasu pracy w rozumieniu art. 3 ust. 4 tej ustawy.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
SSN Zbigniew Hajn
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania W. R. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w R. o emeryturę pomostową, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 19 stycznia 2016 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 28 stycznia 2015 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 września 2013 r. Sąd Okręgowy w G. zmienił decyzję Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R. z dnia 31 stycznia 2013 r. i przyznał W. R. prawo do emerytury pomostowej od dnia 7 września 2013 r.
W sprawie ustalono, że wnioskodawca w okresie od 1 września 1982 r. do 30 września 2003 r. zatrudniony był w Przedsiębiorstwie Budowy S. S.A. w B., początkowo na stanowisku ślusarza remontowego, a od 24 czerwca 1986 r. w charakterze spawacza. Przede wszystkim spawał konstrukcje stalowe do szybów (90% wszystkich prac) oraz wykonywał inne drobne prace spawalnicze. Praca ta była przez wnioskodawcę wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. W ostatnich dwóch latach zatrudnienia wnioskodawca zajmował się głównie specjalistycznym spawaniem rurociągów, w których ciśnienie przekraczało 100 atmosfer, a spawy przechodziły specjalne prześwietlenie. W okresie od 13 października 2011 r. do 6 września 2013 r. wnioskodawca był zatrudniony w Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w J. jako spawacz gazowy i elektryczny.