Wyrok SN z dnia 17 marca 2016 r., sygn. V CSK 446/15
Poręczenie udzielone za zobowiązania samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej bez wymaganej zgody podmiotu tworzącego zakład opieki zdrowotnej jest nieważne.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Wojciech Katner (przewodniczący)
SSN Iwona Koper (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Pietrzykowski
w sprawie z powództwa M. S.A. w Ł. przeciwko Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi Klinicznemu Nr (...) w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 17 marca 2016 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 31 marca 2015 r., sygn. akt I ACa (...),
1) uchyla zaskarżony wyrok i oddala apelację powoda;
2) zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania apelacyjnego i kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z dnia 3 października 2014 r. oddalił powództwo M. S.A w Ł. przeciwko Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi Klinicznemu Nr (...) w W. o zapłatę kwoty 104 064,10 zł.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym:
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr (...) w W. nabył od kontrahenta R. Sp. z o.o. produkty, za które wystawiono faktury VAT. W umowach między spółką R. a pozwanym postanowiono, że wykonawca nie może przenieść wierzytelności bez pisemnej zgody zamawiającego oraz jego organu założycielskiego. Spółka R. zawarła z powodem w dniach 13 czerwca 2013 r. i 15 lipca 2013 r. umowy gwarancyjne, w których powód zobowiązał się do przeprowadzenia w imieniu kontrahenta wszelkich czynności prawnych i faktycznych mających na celu odzyskanie wierzytelności wraz z należnymi odsetkami, przysługujących spółce R. w stosunku do dłużnika - pozwanego w niniejszej sprawie. Powód zapewnił, że na skutek podjętych przez niego działań dłużnik zapłaci zobowiązania wskazane w załącznikach do umów. Zobowiązał się do naprawienia szkody kontrahenta, jaką ten poniesie w związku z brakiem zapłaty przez dłużnika w przewidzianych w umowie terminach. W przypadku dokonania zapłaty przez powoda miał on uzyskać na podstawie umowy i przepisów prawa cywilnego roszczenie wobec dłużnika. Faktury dołączone do umów były w momencie zawierania umów wymagalne. Spółka R. poinformowała pozwanego o zawarciu umów z powodem, a następnie zawiadomiła pozwanego o spłacie jego zobowiązań przez powoda, która nastąpiła w dniach 27 czerwca i 24 lipca 2013 r.