Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 7 września 2016 r., sygn. IV CSK 749/15

W systemie apelacji pełnej, zakładającej ponowne merytoryczne rozpoznanie sprawy przez Sąd drugiej instancji, zasadą jest oddalenie apelacji lub wydanie orzeczenia reformatoryjnego, wyjątkiem zaś wydanie orzeczenia kasatoryjnego. W tej sytuacji szczególnie istotne znaczenie, także w kontekście dopuszczalności i zakresu kontroli kasacyjnej, ma prawidłowo sporządzone uzasadnienie orzeczenia sądu drugiej instancji, do którego znajduje zastosowanie art. 328 § 2 przez odesłanie zawarte w art. 391 § 1 k.p.c. Jeżeli sąd drugiej instancji nie ponawia lub nie uzupełnia postępowania dowodowego, aprobuje ocenę dowodów przeprowadzoną przez sąd pierwszej instancji i poczynione na podstawie zebranego materiału ustalenia faktyczne, to oddalając apelację jako bezzasadną, może poprzestać na stwierdzeniu, że ustalenia te aprobuje i uznaje za podstawę faktyczną własnego rozstrzygnięcia; powinien to jednak wyraźnie zaakcentować w uzasadnieniu orzeczenia apelacyjnego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący)

SSN Władysław Pawlak

SSN Agnieszka Piotrowska (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa M. K. przeciwko Województwu [...] o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 7 września 2016 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 22 kwietnia 2015 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia z dnia 25 września 2014 r. Sąd Okręgowy w T. oddalił powództwo M. K. o zasądzenie od pozwanego Województwa [...] kwoty 75 500,14 zł z ustawowymi odsetkami tytułem naprawienia szkody wyrządzonej powodowi wskutek nie dojścia do skutku umowy o udzielenie dofinansowania ze środków unijnych projektowi powoda, zaakceptowanego uchwałą Zarządu pozwanej jednostki samorządu terytorialnego.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że uchwałą nr 77/1324/09 z dnia 20 października 2009 r. "W sprawie ogłoszenia naboru wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Poddziałania 5.2.2 Wsparcie inwestycji przedsiębiorstw, Działanie 5.2 Wsparcie inwestycji przedsiębiorstw, Oś Priorytetowa 5 Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa [...] na lata 2007-2013" Zarząd Województwa [...] - działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych i rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 września 2007 r. w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych - ustalił w załączniku nr 1 treść ogłoszenia o naborze wniosków, zaś w załączniku nr 2 rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu, rodzaje podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie, kwotę środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów, poziom dofinansowania projektów, maksymalną kwotę dofinansowania projektu, kryteria wyboru projektów, termin rozstrzygnięcia konkursu, wzór wniosku o dofinansowanie projektu, termin, miejsce i sposób składania wniosków o dofinansowanie projektu, wzór umowy o dofinansowanie projektu oraz środki odwoławcze przysługujące wnioskodawcy w ramach systemu realizacji programu operacyjnego. Paragraf 11 wzoru umowy o dofinansowanie przewidywał, że Beneficjent wnosi do instytucji Zarządzającej RPOWK-P poprawnie ustanowione zabezpieczenie prawidłowej realizacji umowy nie później niż w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy, na kwotę nie mniejszą niż wysokość łącznej kwoty dofinansowania, o której mowa w § 2 ust. 3 umowy. Beneficjent w przypadku przekazania dofinansowania w formie zaliczki i refundacji, gdy wartość dofinansowania w formie zaliczki nie przekracza 10 000 000 zł lub gdy Beneficjent jest podmiotem świadczącym usługi publiczne lub usługi w ogólnym interesie gospodarczym, o którym mowa w art. 93 i art. 106 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej lub jest jednostką badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy z 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo- rozwojowych (Dz.U. z 2008 r. nr 159 poz. 993), składa zabezpieczenie w formie weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00