Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 2 czerwca 2016 r., sygn. I CSK 441/15

Kwestia ewentualnej waloryzacji świadczeń wynikających z obligacji II Rzeczypospolitej jest bezprzedmiotowa.

Gazeta Prawna nr 107/2016

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Wojciech Katner (przewodniczący)

SSN Iwona Koper (sprawozdawca)

SSN Karol Weitz

Protokolant Ewa Krentzel

w sprawie z powództwa M. S. przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi [...] o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 2 czerwca 2016 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 15 października 2014 r.,

oddala skargę kasacyjną;

przyznaje radcy prawnemu W. R. od Sądu Apelacyjnego kwotę 7200 (siedem tysięcy dwieście) zł podwyższoną o stawkę podatku od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej powodowi w postępowaniu kasacyjnym; nie obciąża powoda kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód M. S. w pozwie wniesionym w dniu 11 września 2012 r. domagał się o zasądzenia od Skarbu Państwa - Ministra [...] kwoty 1 770 700 zł stanowiącej równowartość 396,29 g czystego złota według kursu z dnia wypłaty wraz z odsetkami w wysokości 5% od dnia 10 listopada 1945 r.

Pozwany wnosił o oddalenie powództwa zarzucając przedawnienie roszczenia powoda oraz podniósł, że utraciło ono wartość na skutek powojennego ustawodawstwa.

W piśmie z dnia 2 lipca 2013 r. powód zarzucił, że podniesienie zarzutu przedawnienia przez pozwanego stanowi nadużycie prawa i wskazał, że została mu wyrządzona szkoda polegająca na niedopuszczalnym ingerowaniu w jego prawa majątkowe przez dokonanie manipulacji normatywnej przekreślającej mechanizm waloryzacyjny, który Państwo miało obowiązek respektować. Określił swoją szkodę jako pozbawienie praw wynikających z posiadania obligacji w następstwie zaniechania władzy publicznej w wykonaniu swoich obowiązków. Powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 kwietnia 2007 r. SK 49/05 (OTK-A 2007 nr 4, poz. 39) stwierdzający niezgodność z Konstytucją art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 55, poz. 321) w zakresie ograniczającym dostęp do waloryzacji sądowej zagwarantowanej w art. 358 § 3 k.c. w odniesieniu do zobowiązań pieniężnych powstałych przed dniem 30 października 1950 r. wynikających z obligacji emitowanych przez Skarb Państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00