Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Abuzywne klauzule przeliczeniowe - Wyrok SN z dnia 24 maja 2024 r., sygn. II CSKP 1845/22

Klauzule przeliczeniowe i ryzyka walutowego zawarte w umowie kredytowej mogą zostać uznane za abuzywne, jeśli nie są zrozumiałe dla konsumenta i nakładają na niego nieproporcjonalne ryzyko, co skutkuje nieważnością całej umowy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Roman Trzaskowski (przewodniczący)

SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)

‎SSN Karol Weitz

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 24 maja 2024 r. w Warszawie ‎skargi kasacyjnej Banku
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie ‎z 18 lutego 2022 r., V ACa 158/19, ‎w sprawie z powództwa A. P. ‎przeciwko Bankowi ‎o zapłatę,

1. oddala skargę kasacyjną;

UZASADNIENIE

Powódka A.P. w pozwie wniesionym przeciwko Bank S.A. ‎w W. domagała się zapłaty kwoty 174 211,04 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia złożenia pozwu, z uzasadnieniem, że w związku z nieważnością zawartej z pozwanym umowy kredytowej z 8 sierpnia 2008 r., spowodowanej abuzywnymi klauzulami przeliczeniowymi na walutę obcą, ma prawo żądać zwrotu spełnionych przez nią świadczeń, tj. spłaconych w wykonaniu tej umowy rat kredytowych.

Wyrokiem z 19 listopada 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo oraz orzekł o kosztach procesu.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że przed zawarciem spornej umowy kredytowej powódka korzystała z kredytów, w tym z kredytów waloryzowanych do CHF. W 2008 r. postanowiła skonsolidować zobowiązania kredytowe zaciągnięte na budowę domu, zakup i remont mieszkania oraz na cele konsumenckie i w tym celu postanowiła zaciągnąć kredyt u pozwanego, w którym miała rachunek bankowy. Pracownik pozwanego przedstawił jej ofertę kredytu w PLN, a także ofertę kredytu waloryzowanego w walucie obcej oraz wskazał powódce na kredyt indeksowany ‎w CHF, jako najlepsze rozwiązanie z uwagi na wysokość oprocentowania i fakt, ‎że CHF jest walutą dość stabilną. Przedstawił też symulacje rat kredytowych ‎w przypadku kredytu waloryzowanego w CHF i Euro oraz kredytu w PLN, a także poinformował ją, że jeśli oprocentowanie w Szwajcarii będzie się zmieniało, to rata kredytu również się zmieni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00