Wyrok SN z dnia 31 marca 2016 r., sygn. IV CSK 343/15
1. W przypadku organów ścigania, czynności związane z wypełnianiem ustawowych obowiązków, polegających na wszczęciu postępowania przygotowawczego i następnie sporządzeniu aktu oskarżenia nie mają charakteru działań niezgodnych z prawem także wtedy, gdy przeprowadzone postępowanie karne zakończyło się wydaniem wyroku uniewinniającego.
2. Niezgodność z prawem czynności przy wykonywaniu władzy publicznej rodząca odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa nie zawsze musi mieć charakter kwalifikowany, a zatem istnieje nie tylko w razie oczywistej sprzeczności z zasadniczymi i nie podlegającymi różnej wykładni przepisami albo szczególnie rażąco błędnej wykładni lub rażąco niewłaściwego zastosowania prawa.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maria Szulc (przewodniczący)
SSN Monika Koba
SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa W. W. przeciwko Skarbowi Państwa - Prokuraturze Rejonowej w R. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 31 marca 2016 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 20 listopada 2014 r.,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od powoda na rzecz Skarbu Państwa - Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem, Sąd Apelacyjny oddalił apelację powoda W. W. od wyroku Sądu Okręgowego w T., którym zostało oddalone powództwo przeciwko Skarbowi Państwa - Prokuraturze Rejonowej w R. o odszkodowanie. Szkodę w postaci utraconych zarobków wywodził z faktu skierowania przeciwko niemu przez Prokuratora Rejonowego w R. aktu oskarżenia o przestępstwo z art. 231 § 1 k.k., co pociągnęło za sobą zawieszenie go przez Ministra Sprawiedliwości w czynnościach komornika sądowego, w sytuacji gdy następnie postępowanie karne zakończyło się wyrokiem uniewinniającym.