Wyrok SN z dnia 10 marca 2016 r., sygn. III CSK 167/15
Jeżeli przedmiotem zastawu rejestrowego są prawa inkorporowane w akcjach, umowa zastawnicza powinna określać wartość tych praw.
Biuletyn SN nr 6/2016
Posiadanie akcji z reguły jest ukierunkowane na osiągnięcie zysku m.in. poprzez udział w przysługującej dywidendzie, a to wobec decyzji o takim sposobie zaangażowania własnego kapitału (połączonego zarazem z możliwym także ryzykiem poniesienia strat), co jednak nie przesądza o prowadzeniu w taki sposób działalności gospodarczej lub zawodowej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)
SSN Zbigniew Kwaśniewski (sprawozdawca)
SSA Janusz Kaspryszyn
w sprawie z powództwa W. w Larnace przeciwko A. J. o zobowiązanie i ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 10 marca 2016 r. skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 21 stycznia 2015 r.,
uchyla zaskarżony wyrok w części objętej punktem 1 (pierwszym) podpunkty I (pierwszy) i III (trzeci) oraz w punkcie 3 (trzecim) i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi orzeczenie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo o: 1) zobowiązanie pozwanej do złożenia oświadczenia o wycofaniu sprzeciwu złożonego w trybie art. 341 § 4 k.s.h. wobec wpisania powoda jako właściciela określonych akcji w księdze akcyjnej M. T. S.A.;
2) zobowiązanie pozwanej do zaniechania dalszych naruszeń
przysługującego powodowi prawa własności przedmiotowych akcji;
3) ustalenie, że powód jest właścicielem akcji określonych w ostatecznie