Wyrok SN z dnia 18 sierpnia 2015 r., sygn. III PK 155/14
Nauczycielowi odwołanemu ze stanowiska kierowniczego w szkole niezgodnie z warunkami określonymi w art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty, przysługuje odszkodowanie w wysokości nie niższej od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a nie w wysokości utraconego za taki okres dodatku funkcyjnego (art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty w związku z art. 5, art. 42 § 1 i art. 471 k.p.).
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Iwulski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Dawid Miąsik
SSN Maciej Pacuda
w sprawie z powództwa M. S. przeciwko Publicznej Szkole Podstawowej w W. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 18 sierpnia 2015 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R. z dnia 30 lipca 2014 r.,
oddala skargę kasacyjną i zasądza od strony pozwanej na rzecz powódki tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 marca 2014 r., Sąd Rejonowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R. zasądził od pozwanej Publicznej Szkoły Podstawowej w W.na rzecz powódki M.S. kwotę 12.476,40 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 12 marca 2014 r. do dnia zapłaty tytułem odszkodowania za wadliwe odwołanie z funkcji dyrektora szkoły, a ponadto orzekł o kosztach procesu.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że powódka z dniem 1 września 1986 r. została zatrudniona w Publicznej Szkole Podstawowej w M. W dniu 1 marca 2002 r. uzyskała stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Zarządzeniem Wójta Gminy Z.z dnia 31 lipca 2007 r. powierzono powódce stanowisko dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w W. na okres 5-letni, od 1 września 2007 r. do 31 sierpnia 2012 r. W związku z tym powódka została przeniesiona z Publicznej Szkoły Podstawowej w M. do Publicznej Szkoły Podstawowej w W. na stanowisko nauczyciela nauczania początkowego i przyrody. Z kolei zarządzeniem Wójta Gminy Z.z dnia 20 października 2010r. powódka została odwołana z funkcji dyrektora pozwanej szkoły ze skutkiem natychmiastowym. W uzasadnieniu decyzji o odwołaniu powołano się na nieprawidłowości w zakresie sposobu prowadzenia dokumentacji szkolnej stwierdzone w trakcie kontroli przeprowadzonej w dniu20 sierpnia 2010 r. Powódka zaskarżyła do sądu administracyjnego zarządzenie wójta o odwołaniu jej z funkcji dyrektora. Prawomocnym wyrokiem z dnia 19 marca 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że zaskarżone przez powódkę zarządzenie wójta zostało wydane z naruszeniem prawa. Po zakończeniu urlopu dla poratowania zdrowia (w październiku 2011 r.) powódka kontynuuje zatrudnienie w pozwanej szkole na stanowisku nauczyciela przyrody w pełnym wymiarze czasu pracy.