Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 8 lipca 2015 r., sygn. II PK 168/15

Skoro pracodawca korzystał z patentu pracownika, powinien podzielić się z nim osiągniętymi korzyściami.

Gazeta Prawna nr 133/2015

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Jolanta Frańczak

SSN Zbigniew Hajn (sprawozdawca)

Protokolant Grażyna Niedziałkowska

w sprawie z powództwa Z. B. przeciwko M. spółce akcyjnej z siedzibą w Z., obecnie R. Spółka Akcyjna w Z. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 lipca 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 26 września 2013 r.,

uchyla zaskarżony wyrok w pkt I ppkt 2 i 3, w pkt II w części oddalającej apelację powoda i w pkt III i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Pozwem z 17 maja 2007 r. powód wniósł o zasądzenie na jego rzecz wynagrodzenia za korzystanie przez stronę pozwaną w okresie od 1 stycznia 2001 r. do 14 lipca 2004 r. z opracowanego przez niego i objętego ochroną wzoru użytkowego pod nazwą "M." (wcześniej określanego jako "P."). Ostatecznie, po uwzględnieniu kapitalizacji odsetek, powód sformułował swoje roszczenie, żądając tytułem wynagrodzenia za korzystanie przez pozwaną z tego wzoru zapłaty 338.344 zł z odsetkami ustawowymi od 17 maja 2007 r. do dnia zapłaty.

Z przyjętych w sprawie ustaleń wynika, że pozwana od 22 listopada 1994 r., w tym przez cały okres objęty powództwem, korzystała jako przedsiębiorca ze spornego wzoru użytkowego i uzyskiwała z tego tytułu korzyści majątkowe, poza rokiem 2002 r., gdy nie osiągnęła zysków ze sprzedaży [...]. Pomiędzy stronami nie jest też sporne, że powód jest autorem przedmiotowego wzoru użytkowego, jak również, że został objęty odpowiednim prawem ochronnym jeszcze pod rządami ustawy o wynalazczości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00