Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 17 grudnia 2015 r., sygn. I CSK 1043/14

Umowa opcji walutowej jest umową odpłatną. Wynagrodzenie ma tu postać premii opcyjnej i przewidziane jest dla podmiotu uprawnionego (wystawcy opcji call lub put), przy czym zapłata premii przez kupującego nie stanowi, oczywiście, warunku dojścia do skutku danej umowy opcji walutowej. Umowa taka jest bowiem czynnością konsensualną.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący)

SSN Mirosław Bączyk (sprawozdawca)

SSN Dariusz Dończyk

Protokolant Ewa Krentzel

w sprawie z powództwa Przedsiębiorstwa Usług Technicznych I. Sp. z o.o. w Z. przeciwko Bank S.A. w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 17 grudnia 2015 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 28 maja 2014 r.,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od strony powodowej na rzecz strony pozwanej kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Strona powodowa - Przedsiębiorstwo Usług Technicznych I. spółka z o.o. wystąpiła przeciwko Bank SA o zasądzenie kwoty 28.014.400 zł z odsetkami, przy czym roszczenie to wywodziła z różnych tytułów prawnych (art. 405, art. 410 § 2 k.c., art. 415 k.c., art. 471 k.c.). Sąd Okręgowy oddalił powództwo po dokonaniu następujących ustaleń faktycznych.

Powodowa Spółka jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność budowlaną, wykonuje umowy na rzecz sektora publicznego, a jej wynagrodzenie często denominowane jest w euro. Ponosi także koszty realizacji umów w euro, a z realizowanych transakcji powódka osiągała wysokie zyski. W dniu 2 stycznia 2006 r. zawarła z pozwanym Bankiem umowę ramową nr .../06 w sprawie zasad współpracy w zakresie transakcji rynku finansowego. Na podstawie tej umowy strony zawierały różne transakcje określone w zał. Nr 1, w tym walutowe transakcje terminowe. W karcie informacyjnej klienta podano osoby uprawnione do zawierania umów. Stosunki umowne stron regulował także "Regulamin. Ogólne warunki współpracy z klientami w zakresie transakcji rynku finansowego". Stała współpraca stron trwała od 2004 r. i dotyczyła wielu usług bankowych. W okresie od 2006 r. do 2011 r. powódka zawierała z pozwanym liczne transakcje terminowe, w tym opcje walutowe. Transakcje te w imieniu powódki zawierał P. J. W okresie objętym obecnym postępowaniem powódka nie zawierała transakcji terminowych z innymi bankami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00