Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 20 maja 2015 r., sygn. I CSK 547/14

Zgodnie z art. 61 § 1 k.c. oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Ustawodawca przyjął kwalifikowaną teorię doręczenia, odnoszącą się do konieczności ustalenia możliwości zapoznania się przez adresata z oświadczeniem. Nie ma zatem znaczenia, czy podjął on działania w tym kierunku i czy wiedzę dotyczącą treści oświadczenia uzyskał.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący)

SSN Grzegorz Misiurek

SSN Bogumiła Ustjanicz (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa [...] Bank S.A. z siedzibą w W. przeciwko "P." Spółce z o.o. w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 20 maja 2015 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 10 lutego 2014 r.,

1) oddala skargę kasacyjną;

2) oddala wniosek powoda o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 lipca 2013 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił powództwo Banku [...] S.A. w W. o zasądzenie od "P." sp. z o.o. w W. kwoty 250 000 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 26 maja 2009 r. wynikającej z łączącej strony umowy poręczenia kredytu, udzielonego przez powoda M. S.

Sąd Okręgowy ustalił, że strony zawarły w dniu 13 grudnia 2005 r. umowę o współpracy na czas nieoznaczony, której przedmiotem było określenie zasad wiążących je przy składaniu oświadczenia o poręczeniu przez pozwaną spłaty kredytów i pożyczek, udzielanych przedsiębiorcom przez Bank. Załącznikiem do tej umowy był Regulamin Funduszu Poręczeń Kredytowych ustalony uchwałą zarządu pozwanej z dnia 13 maja 2003 r., który stanowił wzorzec umowy poręczenia w rozumieniu art. 384 § 1 k.c. Z postanowień objętych tymi dokumentami wynikało, że poręczenie dotyczyć może wyłącznie zwrotu kredytu bez odsetek, prowizji i kosztów. W razie spełnienia warunków ustalonych umową poręczenia, Bank był zobowiązany do skierowania do pozwanej wezwania do zapłaty z oznaczeniem kwoty i terminu zapłaty, a poręczyciel po sprawdzeniu zasadności żądania do wypłacenia jej. Poręczenie wygasało między innymi na skutek upływu okresu, na jaki było udzielone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00