Wyrok SN z dnia 23 października 2014 r., sygn. III KRS 58/14
Kandydat do urzędu sędziego musi spełnić wszystkie wymagania niezbędne do objęcia stanowiska najpóźniej w dniu zgłoszenia swojej kandydatury prezesowi danego sądu - art. 57 § 1 i 2 oraz 2a u.s.p. (w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2014 r.), w przeciwnym razie jego zgłoszenie pozostawia się bez rozpoznania. Jest to wymóg kategoryczny, a kandydat nie może oczekiwać, że wystarczające będzie spełnienie warunku stażu w toku dalszego postępowania awansowego, zwłaszcza że czas trwania tego postępowania jest wypadkową wielu zmiennych czynników. Za takim określeniem momentu spełnienia warunków przemawia także wzgląd na zasadę równego dostępu do służby publicznej oraz pewności prawa.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Iwulski (przewodniczący)
SSN Zbigniew Myszka
SSA Anna Szczepaniak-Cicha (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania P. K. od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa nr 1 w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia zgłoszenia na stanowisko sędziowskie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 23 października 2014 r.,
oddala odwołanie.
Uzasadnienie
P. K. odwołał się od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa nr 1 w sprawie pozostawienia bez rozpatrzenia jego zgłoszenia na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym, ogłoszone w Monitorze Polskim.
W uzasadnieniu uchwały Rada wskazała, że P. K. nie spełnia warunków do objęcia stanowiska sędziego sądu powszechnego. Nie ukończył aplikacji sądowej, prokuratorskiej ani aplikacji określonej w art. 149 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 427 ze zm., dalej powoływanej jako u.s.p.). Ukończył aplikację referendarską, zdał egzamin referendarski, zdał także egzamin sędziowski w dniu 9 września 2013 r., a od dnia 1 czerwca 2009 r. jest zatrudniony jako asystent sędziego. Swoją kandydaturę na stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym zgłosił w dniu 16 kwietnia 2014 r., a więc nie spełnia warunku zatrudnienia na stanowisku asystenta co najmniej przez okres 6 lat, określonego w art. 65 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. Nr 26, poz. 157 ze zm., dalej powoływaną jako KSSiP).