Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 5 sierpnia 2014 r., sygn. I UK 5/14

Do wypłaty byłemu sędziemu zasiłku na podstawie art. 7 ustawy zasiłkowej nie jest konieczna zmiana tej ustawy lub ustawy systemowej przez dodanie zapisu, że po przekazaniu składek w trybie art. 91 ust. 10 usp były sędzia ma prawo do zasiłku chorobowego na zasadach określonych w tym przepisie.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło

SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania M.Z. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o zasiłek chorobowy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 5 sierpnia 2014 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 9 sierpnia 2013 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wnioskodawczyni M. Z. utraciła stanowisko sędziego 13 września 2011 r. (na podstawie art. 68 § 2 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, jednolity tekst: Dz.U. z 2013 r., poz. 427 ze zm.; dalej jako "usp") i powstał spór o zasiłek chorobowy za okres jej niezdolności do pracy od 20 września 2011 r. do 19 marca 2012 r. Pozwany organ rentowy odmówił jej tego świadczenia zarzucając, że sędzia nie podlegała ubezpieczeniom społecznym (w tym chorobowemu). Sąd Rejonowy wyrokiem z 9 sierpnia 2013 r. oddalił odwołanie wnioskodawczyni od decyzji pozwanego, podzielając zarzut, że nie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu. Sąd Okręgowy w K. uwzględnił apelację wnioskodawczyni i wyrokiem z 9 sierpnia 2013 r. zmienił wyrok Sądu Rejonowego oraz decyzję pozwanego i przyznał jej zasiłek chorobowy za sporny okres. Dodatkowo ustalił, że po wygaśnięciu stosunku służbowego Sąd przekazał do ZUS składki od wynagrodzenia wypłaconego sędzi w służbie oraz złożył deklaracje rozliczeniowe (art. 91 § 10 usp). Brak było podstaw do uznania, że wnioskodawczyni nie spełnia przesłanek do przyznania jej zasiłku chorobowego. W stosunku służbowym sędziego wnioskodawczyni nie podlegała ubezpieczeniom społecznym, jednak potem (po przekazaniu składek) "odwołującą należy potraktować jako osobę ubezpieczoną". Należy stwierdzić, "iż skoro wnioskodawczyni była ubezpieczona do 13 września 2011 r., a jej niezdolność do pracy powstała 20 września 2011 r., to ma prawo do zasiłku chorobowego za sporne okresy. Niezdolność do pracy trwała bez przerwy ponad 30 dni, powstała w okresie wskazanym w art. 7 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tj. nie później niż po upływie 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00