Wyrok SN z dnia 29 maja 2014 r., sygn. V CSK 400/13
1. Jeżeli wraz z indosem zostanie dokonany przelew wierzytelności nie dochodzi do wyłączenia zarzutów ze stosunku podstawowego między dłużnikiem a zbywcą, gdyż skoro indosatariusz stał się stroną stosunku podstawowego, to dłużnikowi wekslowemu przysługuje wobec niego obrona w takim zakresie, w jakim mógłby ją podjąć przeciwko remitentowi.
2. Obrona dłużnika wekslowego, będącego wystawcą weksla gwarancyjnego in blanco zabezpieczającego wierzytelności przysługujące wobec innej osoby, indosowanego po wypełnieniu na rzecz osoby trzeciej, która ponadto na podstawie przelewu nabyła wierzytelność ze stosunku podstawowego, nie podlega ograniczeniom wynikającym z art. 17 prawa wekslowego.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Pietrzykowski (przewodniczący)
SSN Dariusz Dończyk
SSN Anna Owczarek (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa J. Spółki Akcyjnej w B. przeciwko R. W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 29 maja 2014 r., skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 20 marca 2013 r.,
uchyla zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Okręgowego w K. z dnia 6 czerwca 2012 r. i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w K., pozostawiając mu rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego i apelacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 6 czerwca 2012 r. utrzymał w mocy nakaz zapłaty z dnia 10 marca 2009 r., zobowiązujący pozwanego R. W. do zapłaty na rzecz powoda J. Spółki Akcyjnej kwoty 3.453.994,30 zł z odsetkami ustawowymi od dnia 6 grudnia 2008 r. oraz kosztami procesu. Podstawą nakazu był weksel własny pozwanego, nabyty przez powoda na podstawie indosu od S. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W.