Wyrok SN z dnia 10 kwietnia 2013 r., sygn. II PK 272/12
Roszczenie związku zawodowego o przekazanie środków ze sprzedaży mieszkań zakładowych na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przedawnia się z upływem 3 lat, tj. tak jak roszczenia ze stosunku pracy.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)
SSN Roman Kuczyński
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca)
Protokolant Anna Matura
w sprawie z powództwa Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Grupy Kapitałowej E., Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność w E. S.A. Oddział w G., Związku Zawodowego Inżynierów i Techników Międzyzakładowej Organizacji Związkowej w E. S.A. Oddział w G. przeciwko E. S.A. Oddział w G. o nakazanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 10 kwietnia 2013 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 4 kwietnia 2012 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 4 kwietnia 2012 r. oddalił apelację strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. z dnia 30 listopada 2011 r., którym uwzględniono powództwo Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Grupy Kapitałowej E., Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w E. -, Związku Zawodowego Inżynierów i Techników Międzyzakładowej Organizacji Związkowej w E. S.A. o zobowiązanie E. S.A. Oddział w G. o wpłacenie na konto Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z tytułu sprzedaży mieszkań zakładowych łącznie kwoty 93.928 zł, z odsetkami ustawowymi od dat wskazanych w sentencji wyroku odnośnie do poszczególnych kwot, a w pozostałej części powództwo oddalono.
Sąd odwoławczy zaakceptował ustalenia faktyczne Sądu pierwszej instancji, zgodnie z którymi E. - S.A. w G., której następcą prawnym jest E. - O. S.A. w G., posiadała majątek socjalny w postaci mieszkań zakładowych. Mieszkania te w latach 2000 - 2001 były sukcesywnie sprzedawane przez poprzednika prawnego pozwanej na cele mieszkaniowe dla zajmujących je pracowników. Pismem z dnia 15 kwietnia 2010 r. związki zawodowe reprezentujące interesy pracowników zwróciły się do Dyrektora Generalnego Oddziału E. - O. w G., na którego obszarze znajdują się sprzedane mieszkania, o przekazanie środków ze sprzedaży tych mieszkań na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pozwana odmówiła uwzględnienia tego wniosku, podnosząc że mieszkania nabywane były ze środków własnych spółki, a nie ze środków funduszu socjalnego.