Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. V CSK 51/13
1. Wierzyciel, który chce zaspokoić wierzytelność zabezpieczoną hipoteką z tejże hipoteki ustanowionej na nieruchomości stanowiącej własność osoby niebędącej jego dłużnikiem osobistym, musi przedstawić tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi hipotecznemu, a takim tytułem może być wyrok sądu zasądzający należność zabezpieczoną hipoteką od dłużnika hipotecznego na rzecz wierzyciela z ograniczeniem odpowiedzialności dłużnika hipotecznego jedynie do nieruchomości obciążonej hipoteką i do wysokości tej hipoteki.
2. Utrata bytu prawnego przez dłużnika na ogół nie powoduje wygaśnięcia wierzytelności obciążającej tego dłużnika osobiście i rzeczowo, gdyż z reguły jest następstwo prawne i następca prawny przejmuje całość lub część praw i obowiązków dłużnika.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący)
SSN Mirosław Bączyk
SSN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Skarbu Państwa - Urzędu Skarbowego w G. przeciwko A. F. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 12 grudnia 2013 r., skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 5 września 2012 r.,
1) oddala skargę kasacyjną;
2) zasądza od pozwanej na rzecz Skarbu Państwa - Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa kwotę 2 700 zł (dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 września 2012 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację pozwanej A. F. od wyroku Sądu pierwszej instancji zasądzającego od pozwanej na rzecz Skarbu Państwa - Urzędu Skarbowego w G. kwotę 149 419 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 7 czerwca 2010 r. z zastrzeżeniem, że powyższe roszczenie może być zaspokojone wyłącznie z nieruchomości bliżej opisanej w wyroku, dla której prowadzona jest określona księga wieczysta i tylko do wysokości hipoteki przymusowej ustanowionej na nieruchomości na rzecz Urzędu Skarbowego w G.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right