Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 23 stycznia 2013 r., sygn. I CSK 296/12

Podmiot, na rzecz którego wydano pozwolenie na budowę (następnie unieważnione), może przelać wierzytelność odszkodowawczą z tego tytułu także jeszcze przed stwierdzeniem nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę i wówczas nabywca jest uprawniony do dochodzenia tego odszkodowania, również wtedy, gdy nie wystąpił w trybie art. 40 pr. budowl. o przeniesienie na niego pozwolenia na budowę.

W świetle art. 361 k.c. szkodą jest różnica między obecnym stanem majątku poszkodowanego a stanem jaki zaistniałby, gdyby nie nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę, a stanowi ją strata i pozbawienie korzyści.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Antoni Górski (przewodniczący)

SSN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)

SSN Barbara Myszka

w sprawie z powództwa "S. P." Spółki z o.o. przeciwko Miastu W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 23 stycznia 2013 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 6 września 2011 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 września 2011 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację strony powodowej S. P. spółki z o.o. od wyroku Sądu pierwszej instancji oddalającego powództwo przeciwko Skarbowi Państwa - Prezydentowi Miasta i Miastu W. o zasądzenie kwoty 100 000 zł tytułem odszkodowania za część szkody poniesionej przez powódkę w wyniku wydania decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę, która następnie została uznana za nieważną.

W sprawie ustalone zostało między innymi, że w dniu 22 grudnia 1998 r. B. spółka z o.o. zawarła z Miejskim Przedsiębiorstwem Robot Ogrodniczych spółka z o.o. umowę dzierżawy nieruchomości położonej w W. przy ul. S. 33. Na wniosek spółki B. Prezydent W. wydał w dniu 16 listopada 2005 r. ostateczną decyzję administracyjną o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na wykonanie prac budowlanych związanych z przebudową istniejącego budynku przy ul. S. 33 na budynek administracyjno-biurowy. Umową z dnia 22 stycznia 2007r. spółka B. przeniosła na stronę powodową całość praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy i obie spółki zawarły umowę o wykonaniu opisanej w pozwoleniu na budowę inwestycji przy ul. . 33, strona powodowa jako inwestor, a spółka B. jako wykonawca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00