Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 10 lutego 2012 r., sygn. II CSK 314/11

Nie ma przeszkód, by przed rozliczeniem rozwiązanej spółki cywilnej lub przed rozliczeniem występującego wspólnika (art. 871 k.c.), wspólnik, który spłacił dług jako współdłużnik solidarny (art. 864 k.c.), dochodził od innego dłużnika przypadającej na niego części świadczenia. 

 

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Marian Kocon (przewodniczący)

SSN Józef Frąckowiak

SSN Marta Romańska (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Genowefy S. i Andrzeja S. przeciwko Magdalenie B. o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 10 lutego 2012 r., skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w S. z dnia 30 grudnia 2010 r.,

uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu w S.do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Genowefa S. i Andrzej S. wystąpili przeciwko Magdalenie B. z żądaniem pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego - postanowienia Sądu Rejonowego w G. z 14 lipca 2008 r., co do rozstrzygnięcia w pkt II sentencji. Powodowie twierdzili, że wierzytelność stwierdzona tym tytułem wykonawczym, którą pozwana nabyła w drodze cesji od Piotra B., wygasła w związku z jej potrąceniem z wierzytelnością przysługującą powodom w stosunku do Piotra B.

Magdalena B. wniosła o oddalenie powództwa i zarzuciła, że oświadczenie powodów o potrąceniu wierzytelności było bezskuteczne, gdyż ich wierzytelność w stosunku do Piotra B. nie stała się wymagalna przed 27 grudnia 2008 r., kiedy to uprawomocniło się postanowienie Sądu Rejonowego w G., co oznaczało, że wymagalna stała się wierzytelność nim zasądzona. Roszczenie regresowe powoda wobec Piotra B. dotyczyło umowy kredytowej zaciągniętej przez spółkę cywilną założoną przez Andrzeja S. i Piotra B., a zatem rozliczenia zobowiązań z umowy kredytowej zawartej przez spółkę mogą dotyczyć Piotra B. tylko co do okresu, gdy był on jej wspólnikiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00