Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2011 r., sygn. II PK 273/10
Odprawa pieniężna z art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.) nie przysługuje (art. 11 tej ustawy) mianowanemu nauczycielowi, który rozwiązał stosunek pracy na podstawie art. 231 § 4 k.p.
Przewodniczący SSN Zbigniew Myszka, Sędziowie SN: Bogusław Cudowski (sprawozdawca), Katarzyna Gonera.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 kwietnia 2011 r. sprawy z powództwa Małgorzaty S. przeciwko Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu prowadzonemu przez Zgromadzenie Sióstr [...] w P.Z. o odprawę pieniężną, na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy z dnia 21 czerwca 2010 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego Sądowi Okręgowemu w Świdnicy.
Uzasadnienie
Małgorzata S. domagała się zasądzenia od Specjalistycznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w P.Z. 13.305 zł tytułem odprawy na podstawie art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Sąd Rejonowy w Kłodzku wyrokiem z 11 marca 2010 r. uwzględnił powództwo. Sąd ustalił między innymi, że powódka od 1 września 1997 r. była zatrudniona na stanowisku nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych w P.Z. - w Szkole Podstawowej Specjalnej w P.Z. Uzyskała mianowanie na stanowisko nauczyciela na podstawie aktu mianowania z 12 października 1984 r. w Szkole Specjalnej przy PDPS „Z." w S. Decyzją Starosty Powiatu K. z 1 września 2000 r. powódce nadano awans zawodowy nauczyciela mianowanego. Pismem z 30 czerwca 2008 r. Zespół Szkół Specjalnych w P.Z. poinformował powódkę, że 1 września 2008 r. nastąpi przejście dotychczasowego zakładu pracy „na Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w P.Z.". Wiązało się to przede wszystkim z przekazaniem przez Powiat K. zadań w zakresie prowadzenia Szkoły Podstawowej Specjalnej i Gimnazjum Specjalnego w P.Z. Zgromadzeniu Sióstr [...]- Prowincja W. Powódkę poinformowano, że nowy pracodawca stanie się z mocy prawa stroną dotychczasowych stosunków pracy, treść stosunków pracy nie ulega zmianie, a przejście zakładu spowoduje kontynuację dotychczasowych stosunków z zachowaniem nabytych uprawnień. W piśmie tym strona pozwana jako nowy pracodawca zapewniała powódkę, że regulamin wynagradzania przewiduje stosowanie następujących przepisów Karty Nauczyciela (dalej KN): formy zatrudniania nauczycieli (art. 10 KN), formy rozwiązywania stosunku pracy (art. 20, art. 23, art. 27 KN), odprawy w związku z utratą zdolności do wykonywania zawodu (art. 28 KN), zasady ustalania wynagrodzeń (art. 30 KN), zasady ustalania prawa do dodatku stażowego (art. 33 KN), zasady przyznawania dodatków za trudne, uciążliwe i szkodliwe warunki pracy (art. 34 KN), zasady wynagradzania za godziny ponad wymiarowe (art. 35 KN), ustalenie terminów wypłat wynagrodzeń (art. 39 KN), wymiar czasu pracy (art. 42 KN), zasady wypłaty nagród jubileuszowych (art. 47 KN), dodatkowe wynagrodzenie roczne (art. 47 KN), zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (art. 53 KN), urlopy wypoczynkowe (art. 64 KN), odprawy emerytalne (art. 87 KN). Jednocześnie zapewniano powódkę, że nowy pracodawca nie rozwiąże stosunku pracy w ciągu trzech lat od dnia przejęcia, ale bezpośrednio po przejęciu zamierza wypowiedzieć warunki pracy i płacy w zakresie: dodatku wiejskiego i mieszkaniowego (art. 54 KN), nagrody dyrektora (art. 49 ust. 1 pkt 1 KN), zasiłku na zagospodarowanie (art. 61 KN), pomocy zdrowotnej (art. 72 KN), urlopów zdrowotnych (art. 73 KN). W piśmie tym zawarto również informację, że w terminie 2 miesięcy od dnia przejścia zakładu pracy, powódka może za siedmiodniowym uprzedzeniem rozwiązać stosunek pracy, przy czym rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie spowoduje skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem. Powyższe pismo zostało doręczone powódce 2 lipca 2008 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right